چهارشنبه 12 مهر 1402    2023/10/4

پنجشنبه 29 تیر 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

سفارت سوئد در بغداد تعطیل شد

در پی حمله بامداد امروز معترضان عراقی به سفارت سوئد در بغداد، کلیه فعالیت‌های این سفارتخانه تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سبحان ، در پی حمله بامداد امروز معترضان عراقی به سفارت سوئد در بغداد و آتش‌زدن بخشی از ساختمان آن، لحظاتی پیش اعلام شد که تمام فعالیت‌های این سفارتخانه بطور کامل به حالت تعلیق درآمد.

وبگاه عراقی «السومریه»، اعلام کرد که تمام فعالیت‌های این سفارتخانه تا اطلاع ثانوی بطور کامل به حالت تعلیق درآمده است و همه کارکنان این سفارت به صورت موقت به سفارت آمریکا در بغداد منتقل شده‌اند.

در ادامه خشم عمومی علیه دولت سوئد، بامداد امروز (پنجشنبه، ۲۰ جولای)، شماری از مردم عراق در واکنش به صدور مجوز کشور سوئد برای سوزاندن مجدد قرآن کریم به سفارت این کشور در بغداد حمله کردند و آن را به آتش کشیدند و در نهایت با دخالت نیروهای امنیتی عراق، معترضان از مقابل سفارتخانه سوئد، متفرق شدند.

تجمع ضد اسلامی در سوئد قرار است امروز برگزار شود. چند هفته پیش نیز، اقدام یک سوئدی عراقی‌الاصل در هتک حرمت قرآن در بیرون مسجد اصلی استکهلم موج گسترده‌ای از خشم و انزجار عمومی را به همراه داشت. 

۲۸ ژوئن گذشته بود که «سلوان مومیکا» (۳۷ ساله) در استکهلم، در نخستین روز تعطیلات عید قربان، یک نسخه از قرآن را پاره کرد و آن را در مسجد مرکزی این شهر به آتش کشید. پس از آن، دستگاه قضایی عراق حکم جلب این شهروند سوئدی عراقی تبار را صادر کرد و وزارت خارجه عراق از دولت سوئد خواست تا فرد هتاک به قرآن کریم را جهت محاکمه به این کشور تحویل دهد. 

در پی علنی شدن مجوز جدید پلیس سوئد برای برگزاری یک تجمع ضد اسلامی جدید با وجود خشم و انزجاری عمومی در جهان و با پنهان‌کاری پلیس سوئد درباره قصد سازمان‌دهندگان این تجمع،گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال اینکه مجوز جدید با هتک حرمت قرآن و آتش زدن پرچم عراق مرتبط باشد را تقویت کرده است.

پلیس استکهلم به خبرگزاری فرانسه گفت که برای یک «تجمع عمومی» در بیرون سفارت عراق مجوز صادر کرده است اما از ارائه اطلاعات بیشتر درباره برنامه‌های معترضان خودداری کرد.

خبرگزاری رسمی سوئد (TT)، مدعی شد سازمان‌دهندگان در درخواستی که به پلیس ارائه کرده‌اند، ابلاغ کردند، قصد سوزاندن کتاب قرآن و پرچم عراق را دارند و همان افرادی که در تجمع ماه گذشته شرکت داشتند، قصد راه‌اندازی این تجمع جدید را دارند. 

خبرگزاری فرانسه می‌گوید از پلیس سوئد خواسته تا نامه درخواست این افراد در اختیار این رسانه قرار دهد، اما این درخواست، هنوز اجابت نشده است. پلیس سوئد برای تبرئه کردن خود از سرزنش‌ها و خشم عمومی بابت صدور مجوز برای هتک حرمت به کتاب آسمانی مسلمان‌ها ادعا می‌کند که فقط برای تجمع‌های عمومی و نه اتفاقاتی که در خلال آن رخ می‌دهد مجوز صادر می‌کند. 


پنجشنبه 29 تیر 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

بازدید : 30
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها