پنجشنبه 03 خرداد 1403    2024/5/23

پنجشنبه 29 تیر 1402 ، 1 : 10

کد خبر :

کربلا یک الگوی همیشگی برای مردم ماست

مقام معظم رهبری می‌فرمایند: کربلا الگوی همیشگی ماست. کربلا مثالی است برای این‏که در مقابل عظمت دشمن، انسان نباید دچار تردید شود. این، یک الگوی امتحان شده‌ ‏است.

به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری سبحان ، معرفت به مقام امامت و سیره حضرات معصومین (ع) یکی از مهم‌ترین وظایفی است که شیعیان باید به آن اهتمام ورزند و خود را نسبت به سیره و شخصیت ائمه آگاه سازند. ماه محرم یکی از فرصت‌هایی است که می‌توان در پرتو آن، معرفت به اباعبدالله‌الحسین(ع) را افزایش داد. در ادامه سخنان رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله خامنه‌ای را در مورد عاشورا و سیره امام حسین(ع) می‌خوانید.

زندگی‌ای که سراسر درس است

زندگی حسین‌بن‌علی(ع) در طول تاریخِ زندگی پنجاه و چند ساله‌ آن بزرگوار همه درس است. دوران کودکی او درس است، دوران جوانی او درس است، در دوران امامت امام حسن(ع) رفتار او درس است، بعد از شهادت امام حسن(ع) رفتار او همه درس است. این‌جور نبود که کار امام حسین(ع) فقط در آن روز آخر باشد. لکن حادثه‌ کربلا این‌قدر عظمت دارد، این‌قدر درخشنده است که مثل خورشیدی همه‌ نورهای دیگر را تحت‌الشّعاع قرار می‌دهد.

والا خطابه‌ امام حسین(ع) خطاب به علما و بزرگان و صحابه و تابعین در منی‌ که در کتب حدیث ذکر شده است، یک سند تاریخی است. نامه‌ آن بزرگوار خطاب به علما و بزرگان و پایه‌ها و ارکان دینی در زمان خودش - «ثُمَّ انتُم ایَّتُها العِصابَة، عِصابَةٌ بِالعِلمِ مَشهورَة» که در کتب معتبر حدیث نقل شده است، یک سند تاریخی مهم است.

درس امام حسین(ع) به امت اسلامی چیست؟

رفتارهای آن بزرگوار، برخوردش با معاویه، نامه‌اش به معاویه، حضورش در کنار پدر در دوران کوتاه خلافت امیرالمؤمنین (ع)، همه‌ این‌ها قدم‌به‌قدم درس است، منتها حادثه‌ عاشورا چیز دیگری است. درس حسین‌بن‌علی (ع) به امّت اسلامی این است که برای حقّ، برای عدل، برای اقامه‌ عدل، برای مقابله‌ با ظلم، باید همیشه آماده بود و باید موجودی خود را به میدان آورد. در آن سطح و در آن مقیاس، کار من و شما نیست؛ امّا در سطوحی که با وضعیّت ما، با خُلقیّات ما، با عادات ما متناسب باشد چرا؛ باید یاد بگیریم. (۱۳۹۲/۰۳/۲۲)

یک الگوی همیشگی

آنچه که من امروز می‌‏خواهم عرض کنم این است. شما برادران و خواهران عزیز و همه ملت بزرگ ایران، باید بدانید که کربلا الگوی همیشگی ماست. کربلا مثالی است برای این‏که در مقابل عظمت دشمن، انسان نباید دچار تردید شود. این، یک الگوی امتحان شده‌‏ است. درست است که در روزگار صدر اسلام، حسین بن علی (ع)، با هفتاد و دو نفر به شهادت رسید؛ اما معنایش این نیست که هرکس راه حسین (ع) را می‌‏رود و همه کسانی که در راه مبارزه‏‌اند، باید به شهادت برسند؛ نه.

ملت ایران، بحمداللَّه امروز راه حسین (ع) را آزمایش کرده است و با سر بلندی و عظمت، در میان ملت‌های اسلام و ملت‌های جهان، حضور دارد. آنچه که شما پیش از پیروزی انقلاب انجام دادید و رفتید، راه حسین (ع)، یعنی نترسیدن از خصم و تن دادن به مبارزه با دشمن مسلّط بود. در دوران جنگ نیز همین‏طور بود. ملت ما می‏‌فهمد که در مقابل او، دنیای شرق و غرب و همه استکبار ایستاده است؛ اما نترسید. البته ما شهدای گرانقدری داریم. عزیزانی را از دست دادیم. عزیزانی از ما، سلامتی‏‌شان را از دست دادند و جانباز شدند. عزیزانی، چند سال را در زندان‌ها گذراندند. عدّه‌‏ای هنوز هم در زندان بعثی‌ها هستند. اما ملت با این فداکاری‌ها به اوج عزّت و عظمت رسیده است؛ اسلام عزیز شده است؛ پرچم اسلام بر افراشته شده است. این، به برکت آن ایستادگی است. (۱۳۷۱/۰۴/۱۰)


پنجشنبه 29 تیر 1402 ، 1 : 10

کد خبر :

بازدید : 118
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار فرهنگی

پربازدیدترین ها