يكشنبه 24 تیر 1403    2024/7/14

چهارشنبه 28 تیر 1402 ، 9 : 12

کد خبر :

معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون:

استقرار سیستمی جدید در انتقال خون و افزایش طول عمر پلاکت‌های اهدایی

سیستم جداسازی «بافی کوت» روشی برای جدا سازی اجزای تشکیل دهنده خون است که مزایا و برتری‌های زیادی نسبت به شیوه PRP دارد.

به گزارش سبحان ، دکتر عباداله سالک مقدم -معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون در این خصوص گفت: در روش PRP که هم اکنون برای جداسازی اجزای خون به کار گرفته می‌شود، پلاسمای غنی از پلاکت به دست می‌آید.

وی می‌افزاید: پس از قرار دادن کیسه‌های خون در دستگاه‌های سانتریفیوژ، با توجه به تنظیمات دستگاه می‌توان یا با روش PRP یا با روش بافی کوت اجزای خون را از هم جدا کرد که در خصوص روش PRP طی دو مرحله سانتریفیوژ سه محصول گلبول قرمز، پلاکت و پلاسما جداسازی می‌گردد و با روش بافی کوت در ابتدا سه محصول گلبول قرمز، پلاسما و بافی کوت جدا می‌گردد و سپس فراورده پلاکت طی یک روند خاص و انجام یک دور سانتریفیوژ دیگر از بافی کوت استخراج می‌شود.

سالک مقدم تاکید کرد: با بررسی شیوه جداسازی اجزای خون در کشورهای پیشرفته و اروپایی از جمله فرانسه و بررسی مزایا و معایب آنها و رسیدن به بیشترین بهره‌وری، پس از برگزاری کارگاه‌های آموزشی متعدد پروژه اجرای بهره‌گیری از سیستم بافی کوت در انتقال خون استان قزوین اجرایی می‌شود.

وی افزود: روش بافی کوت سال‌ها است در بسیاری از کشورهای پیشرفته انجام می‌شود و انتقال خون این کشورها از مزایای آن بهره می‌برند.

سالک مقدم گفت: سیستم بافی کوت روش تهیه پلاکت و سایر اجزای خون با مزایای بالا است و طول عمر پلاکت با این روش از ۳ روز به ۵ تا ۷ روز افزایش می‌یابد. البته سرعت تولید محصول اندکی کندتر است که باید خودمان را با آن وفق دهیم زیرا مزایای زیادی دارد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون، وی تاکید کرد: در این روش ضمن تهیه پلاسمای بیشتر، پلاکت به دست آمده فیلتر شده و بدون گلبول سفید است که افزایش کیفیت، کاهش عوارض و کاهش مقاومت پلاکتی را در پی دارد و در نهایت صرفه جویی در سیستم سلامت و سهولت بیشتر در درمان را برای بیمار به همراه دارد.

وی همچنین از استقرار سیستم بافی کوت در استان قزوین خبر داد و گفت: کارشناسان این استان تحت آموزش‌های دقیق توسط شرکت ماکوفارمای فرانسه که تولید کننده تجهیزات مربوطه است، قرار می‌گیرند و در طی آن در خصوص استفاده از این تجهیزات در جهت تهیه پلاکت از بافی کوت آشنا خواهند شد.

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون تاکید کرد: به مرور این سیستم در کل کشور استقرار خواهد یافت و با توجه به سیاست‌های سازمان در حد مورد نیاز جایگزین  روش PRP خواهد شد.


چهارشنبه 28 تیر 1402 ، 9 : 12

کد خبر :

بازدید : 142
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اجتماعی

پربازدیدترین ها