جمعه 22 تیر 1403    2024/7/12

چهارشنبه 28 تیر 1402 ، 39 : 10

کد خبر :

معاون حمل‌و نقل وزیر راه خبر داد:

جبران کسری ناوگان اربعین با مشارکت ارگان‌ها و کشورهای همسایه

معاون حمل‌و نقل وزیر راه با اشاره به کمبود اتوبوس، از تامین ناوگان جابه‌جایی زائران اربعین با کمک کشورهای همسایه و ارگان‌های داخلی خبر داد و گفت: پنج‌هزار و ۲۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس از طریق سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها باید تامین شود که تاکنون فقط دو وزارت صمت و نفت آمادگی خود را برای در اختیار قرار دادن تعدادی اتوبوس اعلام کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی سبحان ، از اول تا ۲۵ ماه صفر (۲۷ مرداد تا ۲۰ شهریور ۱۴۰۲) دوره اجرای طرح اربعین است که برنامه‌‎ریزی لازم برای مدیریت تردد در این دوره توسط وزارت راه و شهرسازی انجام می‌شود. در همین راستا در تامین ناوگان مورد نیاز در بخش جاده‌ای،‌ کمیته حمل‌و نقل و سوخت ستاد مرکزی اربعین وزارت راه با سه رویکرد اقدامات مورد نیاز را انجام داد.

وزارت راه و شهرسازی امروز (چهارشنبه) به نقل از «شهریار افندی زاده» معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: پیش‌بینی پنج میلیون زائر اربعین برای امسال داریم و بیشترین حجم جا به جایی زائرین از طریق حمل‌و نقل شخصی پیش بینی شده که لازم است به منظور تشویق مردم به استفاده از وسیله شخصی اطلاع رسانی لازم از طریق صدا و سیما انجام شود.

استفاده از ۵۲۰۰ دستگاه ناوگان اتوبوس و مینی بوس ارگان‌ها

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت: در رویکرد نخست که نزدیک به پنج‌هزار و ۲۰۰ دستگاه ناوگان اتوبوس و مینی بوس از طریق سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها باید تامین شود که با وجود پیگیری‌ها و مکاتبات انجام شده، تا این لحظه فقط دو وزارت صمت و نفت آمادگی خود را برای در اختیار قرار دادن تعدادی اتوبوس اعلام کرده‌اند.

وی اضافه‌کرد: همچنین استفاده از اتوبوس‌های پلاک سفید (غیر عمومی) در سراسر کشور است که در این زمینه طبق استعلام انجام شده از فراجا، تعداد ۱۷ هزار و ۶۰۰ دستگاه اتوبوس اعلام شده است که باید وضعیت و محل فعالیت آنها به تفکیک استان استخراج شود و تعدادی از این ناوگان، پس از شناسایی مالکان، امکان استفاده در طرح اربعین را خواهند داشت.

واردات ۲هزار دستگاه اتوبوس با عمر کمتر از ۵ سال

افندی‌زاده ادامه‌داد: در رویکرد دوم، اجرای مصوبه هیأت دولت در خصوص واردات ۲ هزار دستگاه اتوبوس با عمر کمتر از پنج سال است که ثبت سفارش آن از طریق وزارت صمت در دست پیگیری است.

معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی گفت: اتوبوس‌های وارداتی باید از لحاظ خدمات پس از فروش، محیط زیستی و ایمنی استانداردهای لازم را داشته باشند که در این راستا شرکت‌هایی که دارای کارت بازرگانی هستند می‌توانند از طریق سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای ثبت سفارش اقدام کنند و با توجه به تسهیلاتی که در نظر گرفته شده این موضوع فرصت بسیار مناسبی برای تقویت و توسعه حمل و نقل جاده ای کشور است.

استفاده از ظرفیت ناوگان اتوبوس کشورهای همسایه

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی بیان‌داشت: رویکرد سوم، بهره گیری از ظرفیت ناوگان اتوبوس کشورهای همسایه است که بدین منظور گروهی به نمایندگی کمیته تامین ناوگان به کشورهای پاکستان و ترکیه اعزام شده‌اند و مقرر است اتوبوس‌های پاکستانی با هماهنگی پلیس راهور جا به جایی زائران پاکستانی را از داخل خاک ایران انجام دهند.

وی ادامه‌داد: همچنین توافق اولیه با ترکیه برای اعزام تعدادی اتوبوس تحت قرارداد اجاره برای جابه‌جایی زائران انجام شده که این کار از طریق تبادل تفاهمنامه شرکت‌های داخلی، برای فعالیت این اتوبوس‌ها در کشور به مدت یک ماه در مسیر پر تقاضا از جمله تهران- مهران با هدف کنترل‌های بهتر و موثرتر انجام خواهد شد.


چهارشنبه 28 تیر 1402 ، 39 : 10

کد خبر :

بازدید : 187
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اقتصادی

پربازدیدترین ها