پنجشنبه 30 فروردین 1403    2024/4/18

چهارشنبه 28 تیر 1402 ، 13 : 10

کد خبر :

رئیس کل محاکم تهران:

رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان از حساسیت و اهمیت بالایی برخوردار است

رئیس کل محاکم تهران گفت: رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان به لحاظ علل بزهکاری و عوامل موثر در آن، نسبت به موضوعات دیگر از حساسیت و اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش سبحان، به نقل از قوه قضاییه، یحیی جعفری در ادامه بازدیدهای مستمر و میدانی خود از مجتمع‌های قضایی ۲۴ گانه تهران بزرگ این بار از مجتمع قضایی شهید فهمیده ویژه اطفال و نوجوانان بازدید کرد و ضمن دیدار با همکاران قضایی و اداری و برخی از مراجعین مردمی، در جریان کم و کیف خدمت رسانی به مردم و مراجعان قرار گرفت.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران در این بازدید بیان کرد: رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان بلحاظ علل بزهکاری و عوامل موثر در آن، نسبت به موضوعات دیگر از حساسیت و اهمیت بالایی برخوردار است. 

رئیس کل محاکم تهران گفت: قانونگذار با علم به ضرورت حمایت از این بزهکاران با شرایط سنی حاکم، آیین دادرسی و مقررات کیفری خاص را پیش بینی کرده است و برای رسیدن به هدف اصلاح و عدم تکرار، رعایت دقیق آن ضروری است.

وی گفت: امر مشاوره در دادرسی اطفال و نوجوانان ضمن کمک به دادگاه در شناخت از متهم و علت ارتکاب جرم و همچنین تعیین مجازات متناسب، موجب می‌شود طفل به خود آگاهی برسد و در مسیر بازگشت جامعه و اصلاح خود بیشتر همراهی کند.

جعفری بیان کرد: سعی و تلاش همکاران قضایی در این مجتمع، تربیت و اصلاح کودکان با محوریت خانواده است و تقویت واحد مددکاری و مشاوره در این زمینه می‌تواند ما را در رسیدن به وضع مطلوب یاری کند و تقویت شعب دادگاه اطفال و نوجوانان نیز در بهبود کیفیت رسیدگی بسیار موثر است.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران اظهار کرد: همکاران محاکم تهران در مجتمع قضایی شهید فهمیده، رسیدگی‌های تخصصی و با رعایت تمامی مقررات در دادرسی اطفال و نوجوانان را در پیش گرفته اند و آرای صادره قابل ارائه در محافل علمی و حتی بین المللی است.

وی گفت: برای اینکه زحمات کشیده شده و فعالیت‌های قضایی بیشتر قابل ارائه و دفاع باشد و جایگاه بین المللی در این امر ارتقا یابد، پیشنهاد می‌شود تا یک مجموعه قضایی کامل شامل دادسرا، دادگاه کیفری دو، کیفری یک و تجدید نظر جهت رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان تشکیل گردد تا در کنار آن واحدهای مددکاری و مشاوره، نمایندگی کانون و مرکز وکلا و سازمان بهزیستی راه اندازی شود.

در این بازدید سرپرست مجتمع قضایی شهید فهمیده، مدیر دفترکل محاکم تهران و مدیر دفتر کل این واحد قضایی، رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران را همراهی کردند.


چهارشنبه 28 تیر 1402 ، 13 : 10

کد خبر :

بازدید : 38
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار سیاسی

پربازدیدترین ها