جمعه 22 تیر 1403    2024/7/12

سه شنبه 27 تیر 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

در آستانه اعزام به جهانی کرواسی؛

سرمربی هندبال نوجوانان: با همین تیم تا ۸ سال آینده باید سهمیه المپیک بگیریم

سرمربی تیم هندبال نوجوانان گفت: باید زیرساختار را فراهم کنیم تا همین تیم تا هشت سال آینده بتواند در المپیک شرکت کند.

به گزارش سبحان ، تیم ملی هندبال نوجوانان شهریور ماه سال گذشته و در منامه بحرین در پیکارهای قهرمانی آسیا حضور یافت و با شایستگی تا فینال مسابقات صعود کرد اما در فینال با شکست برابر کره‌جنوبی، نائب قهرمان آسیا شد. نماینده کشورمان با صعود به مرحله نیمه نهایی صعود خود را به قهرمانی جهان قطعی کرده بود.

دهمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی نوجوان جهان در بخش پسران (زیر ۱۹ سال) از ۱۱ تا ۲۲ مرداد به میزبانی کرواسی انجام می‌شود. تیم ایران در گروه H با تیم‌های ملی سوئد، جزایر فارو و بوروندی همگروه است.

مجید رحیمی‌زاده روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا و در آستانه اعزام تیم به پیکارهای جهانی کرواسی، اظهار داشت: این تیم با وقفه‌ای طولانی و ۱۹ ساله توانست برای سومین بار جواز حضور در مسابقات جهانی را کسب کند. نمی‌توانیم بگوییم که تغییر خاصی حادث شده، اما در هر صورت هندبال ایران رو به رو شده است.

وی افزود: در این مدت بیشتر تیم‌های هندبال زنان و مردان در رده‌های مختلف راهی مسابقات جهانی شدند و این موضوع نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در هندبال درست بوده و جواب داده است. امیدوارم مسئولان از هندبال حمایت کنند. تا زمانی که حرفه‌ای نشویم نمی‌توانیم حرفی برای گفتن در میادین جهانی داشته باشیم.

سرمربی تیم هندبال نوجوانان عنوان کرد: وقتی در رده نوجوان سهمیه جهانی می‌گیریم، باید با نگاهی باز پیش برویم و در واقع تلنگری به ما زده می‌شود تا روی نسلی که برای آینده هندبال کشور مثمر ثمر است، سرمایه‌گذاری کنیم. با ادامه سرمایه‌گذاری روی این رده و با دید حرفه‌ای می‌توانیم بهترین نتایج را در مسابقات مختلف کسب کنیم و می‌توانیم از آن به عنوان نسل طلایی هندبال ایران یاد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در سنوات گذشته سهمیه برای مسابقات جهانی در آسیا به تیم اول تعلق می‌گرفت. در سال ۱۳۹۲ کمک مربی تیم جوانان بودم و آن زمان تنها سه تیم نخست سهمیه جهانی می‌گرفتند، اما الان پنج تیم می‌توانند جواز حضور در قهرمانی جهانی را بگیرند. ما فعل خواستن را صرف کردیم و در کنار آن فدراسیون تدارک خوبی دید و به فینال صعود کردیم اما در نهایت برابر کره‌جنوبی شکست خوردیم. کسب سهمیه جهانی نقطه عطفی برای هندبال پایه بود.

رحیمی‌زاده اضافه کرد: در قهرمانی آسیا تیم بحرین قهرمان دوره قبل را شکست دادیم و با عربستان که بخت اول قهرمانی بود بازی کردیم و این تیم را هم شکست دادیم و راهی فینال شدیم و تنها با ۴ امتیاز بازی را به کره واگذار کردیم و نایب قهرمان شدیم.

وی یادآور شد: رقبای ما در مسابقات جهانی کرواسی بسیار قدرتمند هستند و تیم‌هایی روی سکو می‌روند که بهترین عملکرد را با کار مستمر شبانه‌روزی، سرمایه‌گذاری، اردوهای تدرکاتی خوب و دید حرفه‌ای دارند. در رقابت‌های جهانی در گروهی قرار گرفتیم که سوئد قهرمان اروپا و نیز تیم جزایر فارو حضور دارند. خیلی‌ها این تیم را نمی‌شناسند اما جزایر فارو از مدعیان است و توانسته دانمارک و سوئد را شکست دهد. ورزش اول این کشورها هندبال است و به همین دلیل شکست دادن آنها دشوار خواهد بود. برونئی تیم سوم آفریقاست و تیم‌های این قاره از نظر فیزیکی و سطح بازی زبانزد هستند.

سرمربی هندبال نوجوانان اظهار داشت: در مسابقات جهانی بهترین‌های هر قاره حضور دارند و کار دشواری داریم. امیدوارم بتوانیم مقابل حریفان بهترین عملکرد را داشته باشیم. این کشورها از نونهالی روی بازیکنان کار می‌کنند و از همان موقع نیز حقوق‌ می‌گیرند و بیمه دارند. در ایران این مسائل را نداریم و زیرساخت‌ها اجازه چنین چیزی را نمی‌دهند و باید در سطح مدیریت ورزش کشور بازنگری انجام شود.

وی گفت: اگر در مسابقاتی شرکت می‌کنیم نیم نگاهی هم به المپیک داریم. باید زیرساختار را فراهم کنیم و این تیم تا هشت سال آینده بتواند در المپیک شرکت کند. باید دو دوره قهرمان آسیا شویم و نگاه ما کاملا حرفه‌ای باشد و از نظر تجهیزات و بازی‌های دوستانه، حقوق و بیمه کامل باشیم تا ورزشکار دغدغه‌ای جز تمرین نداشته باشد. قول می‌دهم با حفظ چنین شرایطی می‌توانیم به المپیک برویم.


سه شنبه 27 تیر 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

بازدید : 274
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار ورزشی

پربازدیدترین ها