سه شنبه 02 مرداد 1403    2024/7/23

سه شنبه 27 تیر 1402 ، 15 : 10

کد خبر :

مدیر مطالبه‌گری انجمن اوتیسم:

پیگیری کوتاه‌تر کردن روند معافیت سربازی افراد اوتیسم

مدیر مطالبه‌گری انجمن اوتیسم ایران گفت: این انجمن پیگیر کوتاه‌تر کردن روند معافیت سربازی افراد اوتیسم است.

به گزارش سبحان ،سید محمدعلی میری افزود: قبلا به این شکل بود که فرزندان اوتیسم براساس طیف اختلال معاف می‌شدند یعنی طیف شدید معاف از سربازی بودند و طیف متوسط و خفیف معاف از رزم بودند اما با پیگیری انجمن اوتیسم ایران از سال قبل و طبق آخرین مصوبه سال گذشته، کل طیف اوتیسم از سربازی معاف شدند به شرط اینکه برای کمیسیون پزشکی این اختلال محرز شود.

وی تصریح کرد: اما طبق گزارشهایی که از خانواده ها به انجمن می رسد روند طولانی معافیت سربازی فرزندان اوتیسم از ۶ ماه تا یکسال زمان می برد و از سوی دیگر پزشکان آشنایی با اوتیسم ندارند و با آنکه تشخیص طیف خفیف می دهند، افراد را به سربازی موظف کرده یا معافیت موقت می کنند.

مدیر مطالبه گری انجمن اوتیسم ایران با اشاره به روند هزینه بر و طولانی برای خانواده های پیگیر معافیت سربازی فرزندان اوتیسم افزود: نامه ای از ستاد کل نیروهای مسلح به سازمان نظام وظیفه عمومی ابلاغ شد که همه افراد اوتیسم از سربازی معاف هستند و از سوی دیگر اینکه حتما باید در روند آن تسریع شود و بدون اتلاف زمان، این اتفاق بیفتد. انجمن هم پیگیر این موضوع است و به رئیس سازمان وظیفه عمومی درخواست جلسه دادیم که فرآیند ساده و بدون اذیت شدن خانواده‌ها را برای معافیت سربازی طی کنیم.

میری اضافه کرد: به جای اینکه پیگیری معافیت سربازی فرزندان اوتیسم ۶ ماه زمان ببرد یا از 6 صبح تا ظهر خانواده‌ای برود یا پزشکان این بیماری را نشناسند، می‌توان تحت عنوان دولت الکترونیک خیلی از این مسائل را حل کرد.

وی تاکید کرد: منتظر جلسه سازمان نظام وظیفه عمومی هستیم تا فرآیند معافیت سربازی فرزندان اوتیسم را کوتاه کنیم و مشکل خانواده هایی که درگیر هستند، برطرف شود.

مدیر مطالبه گری انجمن اوتیسم ایران خاطرنشان کرد: اوتیسم ویژگی جسمانی بارز خاص ظاهری ندارد. اوتیسم در رفتار مشخص می شود و بسیاری از افراد اوتیسم اکنون ممکن است در طیف خفیف باشند اما قبلا در طیف متوسط بوده اند و با تشخیص زودرس و مداخله به هنگام به این مرحله رسیده اند.

میری افزود: ما تمرکز خود در اوتیسم را بر توانمندسازی گذاشته ایم و پیشنهاد می کنیم در قالب امریه خدمت سربازی را بگذارنند تا بتوانند بیشتر در سطح جامعه حضور پیدا کنند.

وی اضافه کرد: برای معافیت سربازی فرزندان اوتیسم، ما از طرف انجمن نامه ای به خانواده ها می‌دهیم و کمیسیون پزشکی نظام وظیفه می‌تواند با اسکن کارت هویتی انجمن اطلاعات پزشکی از طیف آنها مطلع شود.


سه شنبه 27 تیر 1402 ، 15 : 10

کد خبر :

بازدید : 127
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اجتماعی

پربازدیدترین ها