پنجشنبه 03 خرداد 1403    2024/5/23

سه شنبه 27 تیر 1402 ، 55 : 9

کد خبر :

وزیر خارجه عمان:

ابراز خرسندی وزیر خارجه عمان از روند رو به رشد روابط با ایران

وزیر خارجه عمان در دیدار با همتای ایرانی در تهران از روند رو به رشد روابط با جمهوری اسلامی ایران ابراز خرسندی کرد و روابط ۲ کشور را الگو و مثال‌زدنی خواند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری سبحان ، السید بدر البوسعیدی وزیر امور خارجه سلطنت عمان عصر دوشنبه ۲۶ تیرماه در راس هیأتی دیپلماتیک به تهران سفر و با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه ایران در ملاقات با همتای عمانی خود، از روند رو به گسترش روابط دو کشور برادر و همسایه ابراز خرسندی کرد و ارتقای همکاری‌های مشترک در زمینه‌های مختلف را نشانه عمق روابط دو کشور دانست.

رئیس دستگاه دیپلماسی موضوعات همکاری بین دو کشور را مختلف و متنوع خواند و افزود: پیشرفت‌های زیادی در روابط دو کشور داشتیم و در عین حال این دیدار فرصتی برای مرور توافقات قبلی و ارزیابی میزان پیشرفت امور و اجرای توافقات قبلی رؤسای دو کشور است.

امیرعبداللهیان مسؤولیت دستگاه‌های دیپلماسی ایران و عمان در پیگیری و اجرای توافقات قبلی بین دو کشور را مهم برشمرد و گفت: لازم است مشورت‌ها بین مدیران ارشد و کارشناسان دو طرف به منظور تنظیم سند جامع همکاری‌های بلندمدت دو کشور با جدیت ادامه یابد.

وزیر امور خارجه ایران برگزاری اجلاس آتی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در تهران در آینده نزدیک را حائز اهمیت دانست و ابراز اطمینان کرد که نتایج این اجلاس در کمک به تقویت همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف مثمرثمر خواهد بود.

* قدردانی از تلاش‌های عمان در مسیر کمک به رفع تحریم‌ها و بهبود روابط ایران با برخی کشورهای منطقه

امیرعبداللهیان عمان را دوست بسیار نزدیک ایران در منطقه توصیف و از تلاش‌های سازنده این کشور در مسیر کمک به لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران و نیز کمک برای بهبود و ارتقای روابط با برخی کشورهای منطقه تشکر و قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین بر سیاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حسن همجواری، گفت‌وگو و همکاری با همسایگان تأکید کرد و افزود: در همین چارچوب در سفر اخیر خود به چهار کشور حوزه جنوبی خلیج فارس، پیشنهاد تأسیس مجمع گفت‌وگو و همکاری بین هشت کشور ساحلی خلیج فارس را مطرح کردیم و اعتقاد داریم که تحقق این پیشنهاد می‌تواند گفت‌وگوها و همکاری‌های مشترک و امنیت پایدار در منطقه را تقویت کند. 

امیرعبداللهیان همچنین سلام و تحیات گرم آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور ایران خطاب به سلطان عمان را به وزیر خارجه این کشور ابلاغ کرد.

* ابراز خرسندی از روند رو به رشد روابط

السید بدر البوسعیدی وزیر امور خارجه سلطنت عمان نیز با ابلاغ سلام و تحیات گرم سلطان عمان به آیت‌الله رئیسی، روابط بین دو کشور را الگو و مثال زدنی توصیف کرد و با ابراز خرسندی از روند رو به رشد روابط دو کشور افزود: لازم است ابعاد مختلف همکاری‌های دو کشور و روند اجرای اسناد امضا شده قبلی را به طور مستمر مرور کنیم و زمینه‌های ارتقای همکاری‌ها به ویژه در حوزه اقتصادی و تجاری را فراهم کنیم.

البوسعیدی نقش وزارتخانه‌های خارجه دو کشور در هدایت و مدیریت روابط دو کشور را حائز اهمیت برشمرد و نسبت به استمرار نشست‌ها و مشورت‌های مشترک مدیران وزارتخانه‌های خارجه دو کشور به منظور مرور اسناد و توافقات امضا شده قبلی و روند اجرای آنها برای کمک به پیشرفت روابط و رفع موانع ابراز آمادگی کرد.

وزیر خارجه عمان ضمن مهم خواندن اجلاس آتی کمیسیون‌ مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور، از زمینه سازی برای دیدار دیگر مقامات عالیرتبه دو کشور در آینده نزدیک در تهران و مسقط استقبال کرد.

تسهیل همکاری‌های تجاری بین دو کشور و نیز تقویت همکاری‌ها در حوزه ترانزیت و حمل و نقل در چارچوب توافقنامه عشق آباد و کریدور شمال جنوب از دیگر موضوعات مورد گفت‌وگوی دو وزیر در این دیدار بود.

همچنین برخی دیگر از موضوعات مورد علاقه دو کشور در حوزه دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

وزرای امور خارجه ایران و عمان در پایان گفت‌وگوهای رسمی خود با حضور در یک کنفرانس مشترک خبری، گزارشی از دیدار و گفت‌وگوهای دیپلماتیک خود را در اختیار رسانه‌های خبری قرار دادند.


سه شنبه 27 تیر 1402 ، 55 : 9

کد خبر :

بازدید : 121
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها