يكشنبه 24 تیر 1403    2024/7/14

دوشنبه 26 تیر 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

عاشورا ظرفیتی برای مبارزه انقلابی ما بود

رهبری می‌فرمایند:در گزارش‌های برجا مانده از رژیم منحوس پهلوی، اشارت‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد با فرارسیدن محرّم، دست و پایشان را گم می‌کردند. امام، خوب فهمید که از این حادثه برای پیشبرد هدف امام حسین چگونه باید استفاده کند.

به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری سبحان ، در طلیعه ماه محرم و ایام عزاداری سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) هستیم. در این بین، معرفت حسینی در کنار شور حسینی بی‌شک از ضرورت‌هایی است که عزادارن باید بدان توجه کنند. در این راستا در ادامه سخنان معرفت‌افزای حکیمِ انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای را می‌خوانید.

ذکر و عزای امام حسین نعمتی برای ما شیعیان است

از بزرگ‌ترین نعمت‌ها، نعمت خاطره و یاد حسین‌بن‌علی (علیه‌السّلام)، یعنی نعمت مجالس عزا، نعمت محرّم ونعمت عاشورا برای جامعه شیعىِ ماست. متأسفانه برادران غیر شیعی ما از مسلمین، خود را از این نعمت برخوردار نکردند. اما می‌توانند از این نعمت بهره‌مند شوند و امکانش هم وجود دارد. البته بعضی از مسلمینِ غیر شیعه در گوشه وکنار، ذکر محرّم و عاشورا را دارند. ولی آن‌گونه که باید و شاید، بینشان رایج نیست؛ در حالیکه بین ما رایج است. اکنون که ذکر محرّم و عاشورا و یاد و خاطره امام حسین علیه‌السلام، در بینِ ما رایج است، از این ذکر و خاطره و جلسات بزرگداشت، چه استفاده‌ای باید کرد و شکر این نعمت چیست؟ این همان مطلبی است که می‌خواهم به عنوان سؤال مطرح کنم، و شما جواب بدهید.

امام خمینی عاشورا را ماه پیروزی خون بر شمشیر مطرح کرد

این نعمت عظیم، دل‌ها رابه منبعِ جوششِ ایمانِ اسلامی متّصل می‌کند. کاری می‌کند که در طول تاریخ کرد و ستمگرانِ حاکم، از عاشورا ترسیدند، و از وجود قبر نورانی امام حسین علیه‌السّلام، واهمه داشتند. ترس از حادثه عاشورا و شهدای آن، از زمان خلفای بنی‌امیّه شروع شده و تا زمان ما ادامه یافته است و شما یک نمونه‌اش را در دوران انقلاب خودمان دیدید. وقتی که محرّم از راه می‌رسید، نظامِ مرتجعِ کافرِ فاسقِ فاسدِ پهلوی، می‌دید دیگر دستش بسته است و نمی‌تواند علیه مردمِ مبارزِ عاشورایی، کاری انجام دهد. در واقع مسؤولین آن نظام، ناتوانی خود را ناشی از فرا رسیدن محرّم می‌دانستند. در گزارش‌های برجا مانده از آن رژیم منحوس، اشارت‌ها، بلکه صراحت‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد آن‌ها با فرارسیدن محرّم، دست و پایشان را حسابی گم می‌کردند. امام بزرگوار ما (رضوان‌اللَّه‌علیه)، آن مرد حکیمِ تیزبینِ دین‌شناسِ دنیاشناسِ انسان شناس، خوب فهمید که از این حادثه برای پیشبرد هدف امام حسین (علیه‌السّلام) چگونه باید استفاده کند و کرد. امام بزرگوار ما، محرّم را به عنوان ماهی که در آن، خون بر شمشیر پیروز می‌شود، مطرح نمود و به برکت محرّم، با همین تحلیل و منطق، خون را بر شمشیر پیروز کرد. این، یک نمونه از جلوه‌های نعمت ماه محرّم و مجالس ذکر و یاد امام حسین علیه‌السّلام است که شما دیدید. لذا هم مردم و هم روحانیون، باید از این نعمت استفاده کنند. (۱۳۷۳/۰۳/۱۷)

محرم ماه جهاد و شهادت است

محرّم ماه امام حسین (علیه‌السلام) است، ماه حسینی است، ماه همه‌ آن ارزش‌هایی است که در وجود سیّدالشّهدا (سلام‌الله‌علیه) متجلّی و متبلور است؛ ماه شهادت، ماه جهاد، ماه اخلاص، ماه وفا، ماه گذشت، ماه اهتمام به حفظ دین، دین خدا و ایستادگی در مقابل قدرت‌های معارض دین. وجود مبارک سیّدالشّهدا (علیه‌السلام) و قضایای عاشورا و محرّم و مانند این‌ها، مظهر این چیزها است. و واقعاً این اعتقاد، درست است که اسلام را قیام سیّدالشّهدا (علیه‌السلام) حفظ کرده؛ همچنان‌که در طول زمان، در قرن‌های متوالی، این حادثه روزبه‌روز زنده‌تر شده. امروز این مراسم از صد سال پیش که تدیّن مردم به‌حسبِ ظاهر، معارضینی مثل معارضین امروز هم نداشت، خیلی گرم‌تر، گیراتر، پُرشورتر و گسترده‌تر دارد انجام می‌گیرد؛ همه‌ این‌ها معنا دارد، همه‌ اینها نشان‌دهنده‌ یک حقایقی و یک جریانی است که به رهبری حسین‌بن‌علی(سلام‌الله‌علیه) دارد در دنیا پیش می‌رود و ان‌شاءالله پیش خواهد رفت و کارگشا خواهد بود و گره‌‌های ملّت‌ها را باز خواهد کرد. (۱۳۹۶/۰۶/۳۰)


دوشنبه 26 تیر 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

بازدید : 133
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار فرهنگی

پربازدیدترین ها