يكشنبه 13 اسفند 1402    2024/3/3

دوشنبه 26 تیر 1402 ، 42 : 10

کد خبر :

حمله هوایی ارتش سودان به مواضع نیروهای پشتیبانی سریع در «ام درمان»

در ادامه نبردها در سودان، نیروی هوایی ارتش سودان صبح امروز دوشنبه مواضع نیروهای پشتیبانی سریع در شهر ام درمان در استان خارطوم را هدف قرار داد.

به گزارش سبحان ، خبرنگار شبکه الجزیره اعلام کرد: هواپیماهای ارتش سودان به فرماندهی عبدالفتاح البرهان مواضع نیروهای پشتیبانی سریع به فرماندهی محمد حمدان دقلو ملقب به (حمیدتی) را در شهر ام درمان بمباران کردند.

وی افزود: صدای انفجارهای پیاپی در جنوب شهر ام درمان به گوش می رسد.

نبردها در حالی در سودان ادامه دارد که نمایندگان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع از دیروز مذاکرات خود در شهر جده عربستان را برای حل و فصل درگیری ها و برقراری آتش بس پایدار از سرگرفته اند.

تاکنون چندین دور مذاکره بین دوطرف به آتش بس های کوتاه مدت و موقتی منجر شده و نبردها از سرگرفته شده است.

تاکنون میانجیگری کشورهای مختلف از جمله اتحادیه آفریقا دستاورد ملموسی به همراه نداشته و دوطرف درگیر در سودان به نبرد با یکدیگر در سایه بحران انسانی شدید در این کشور ادامه می دهند.

درگیری‌های مسلحانه در سودان از ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین ماه) میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بر سر قدرت آغاز شد.

طی این مدت نبردهای گاه بسیار سنگین بین دو طرف جریان داشته که تاکنون موجب کشته شدن چند صد سودانی و آوارگی و ترک دیار حدود سه میلیون نفر دیگر شده است.

مارتین گریفیتس معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده امداد اضطراری اخیرا اعلام کرد که ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار کودک در سودان نیاز فوری به کمک های بشردوستانه دارند.

ارتش سودان مدعی یکپارچه کردن نیروهای نظامی این کشور برای رفتن به سمت تشکیل نهادهای دموکراتیک و واگذاری قدرت به دولتی غیرنظامی است، اما نیروهای پشتیبانی سریع مدعی است که ارتش سودان مانع تشکیل دولت غیرنظامی شده و روند دموکراتیک در این کشور را به خطر انداخته است.


دوشنبه 26 تیر 1402 ، 42 : 10

کد خبر :

بازدید : 91
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها