پنجشنبه 03 خرداد 1403    2024/5/23

يكشنبه 25 تیر 1402 ، 8 : 15

کد خبر :

رئیس جمهور سوریه:

استقبال رسمی بشار اسد از نخست‌وزیر عراق

رئیس جمهور سوریه، امروز در دمشق، به شکل رسمی از نخست وزیر عراق استقبال کرد. دو طرف در این دیدار در خصوص روابط دوجانبه و راه‌های گسترش و تقویت آن رایزنی کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سبحان ، طی مراسم استقبال رسمی امروز (یکشنبه، 16 جولای) در کاخ «الشعب» سوریه، «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه با «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق دیدار کرد. 

خبرگزاری رسمی سوریه، (سانا) با انتشار تصاویری از مراسم استقبال رسمی از نخست‌وزیر عراق که در رأس یک هیأت بلندپایه امروز وارد دمشق شد، نوشت: پس از برگزاری مراسم استقبال، بشار اسد با نخست وزیر عراق در خصوص روابط دوجانبه و همکاری‌های دو کشور در زمینه های مختلف، علاوه بر موضوعات مورد علاقه مشترک رایزنی کرد. 

 

 

 

نخست‌وزیر عراق، امروز بعد از بیش از ۱۲ سال به منظور دیدار با رئیس‌جمهور سوریه در رأس یک هیأت بلندپایه به دمشق رفت. «فؤاد حسین» وزیر خارجه، «اثیر سلمان» وزیر بازرگانی و سرلشکر ستاد «قیس رحیمه» معاون فرماندهی عملیات مشترک از جمله همراهان السودانی در این سفر هستند.

به نوشته وبگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری سوریه، روابط دوجانبه، تقویت همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله مبادلات تجاری، حمل‌ونقل و صنعت، هماهنگی دائمی در زمینه‌های مختلف سیاسی و تلاش‌های مشترک در مبارزه با تروریسم از جمله موضوعات مطرح در مذاکرات امروز اسد با نخست‌وزیر عراق با همراهی هیأت‌های رسمی سوریه و عراق است. 

 

بر اساس این گزارش، رئیس‌جمهور سوریه و نخست‌وزیر عراق در دیدار امروز، ضمن تاکید بر ضرورت تداوم توسعه روابط دوجانبه تاکید کردند که ایستادن عراق و سوریه در کنار یکدیگر در شرایط مختلف، ترجمان واقعی روابط برادرانه و تاریخی است که دو کشور را به هم پیوند می‌دهد.

 

بر اساس این گزارش، اسد این سفر را فرصتی برای ایجاد روابط نهادینه و دستیابی به یک جهش بزرگ در همکاری های دوجانبه بین دو کشور دانست.

السودانی نیز تصریح کرد که سوریه در قلبهای عراقی‌ها دارای جایگاه ویژه‌ای است و مردم عراق به استواری مردم سوریه در برابر شدیدترین حمله تروریستی که در معرض آن قرار گرفته اند، افتخار می‌کنند و غبطه می‌خورند.

رسانه‌های سوری اعلام کردند که هیأت‌های سوری و عراقی، در نشست امروز در خصوص  هماهنگی‌های امنیتی در خصوص مبارزه با تروریسم و تقویت امنیت و ثبات دو کشور و چشم‌اندازهای همکاری در بخش‌های اقتصادی و حمل و نقل و بازرگانی و گردشگری و منابع آبی و مبارزه با تغییرات آب و هوایی با یکدیگر رایزنی کردند.

سفر السودانی به دمشق در حالی صورت می‌گیرد که از سال ۲۰۱۱ تاکنون هیچ نخست‌وزیری از کشور عراق به سوریه سفر نکرده بود. اما به دنبال لغو تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب و حضور بشار اسد رئیس‌جمهور این کشور در نشست سران اتحادیه عرب، کشورهای عربی یکی پس از دیگری روابط خود را با دمشق به حالت عادی‌ باز می‌گردانند.


يكشنبه 25 تیر 1402 ، 8 : 15

کد خبر :

بازدید : 123
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها