پنجشنبه 03 خرداد 1403    2024/5/23

يكشنبه 25 تیر 1402 ، 5 : 12

کد خبر :

معاون بهداشت وزارت بهداشت خبرداد:

افزودن کارشناس تغذیه در بسته جدید برنامه پزشکی خانواده

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اضافه شدن کارشناس تغذیه در بسته جدید خدمات بهداشتی در تفاهم نامه پزشکی خانواده خبر داد و گفت: هر بیماری که به تشخیص بهورز دارای ضعف تغذیه باشد به مراکز دارای کارشناس تغذیه ارجاع داده می‌شود.

به گزارش سبحان، از وبدا، حسین فرشیدی روز یکشنبه افزود: موفقیتی که امروز در حوزه پزشکی خانواده حاصل شده، جز با هماهنگی و همدلی مسئولان بیمه سلامت و وزارت بهداشت محقق نمی شد؛ در تفاهم نامه جدید نیز موارد بسیار خوبی گنجانده شده است.

وی اظهار داشت: در برنامه پزشکی خانواده تلاش داریم بهداشت جامعه را تقویت کنیم، بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ مرکز بهداشتی روستایی در کشور به سیستم اجرای پزشکی خانواده در کشور متصل هستند.

معاون بهداشت، استقرار شبکه های بهداشت و درمان در سراسر کشور به ویژه در بخش روستایی را عامل اصلی داده های مثبت سلامت عنوان و تاکید کرد: شاخص هایی مانند مرگ و میر نوزادان و مادران و فرزندان زیر یکسال تا پنج سال، قابل قیاس با گذشته نیست و در بسیاری از شاخص های بهداشتی، دستاوردهای بسیار خوبی به دست آورده ایم.

به گفته فرشیدی، چنانچه باور بهداشت و پیشگیری در جامعه تقویت شود، بسیاری از بیماری های مزمن و درمان های بسیار پرهزینه کاهش محسوسی خواهد داشت و دولت در تحقق این مهم اراده جدی دارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ارائه آماری در خصوص فعالیت مراکز بهداشتی و درمانی پرداخت و اظهار داشت: بیش از ۲۹ هزار مرکز بهداشتی و درمانی در کشور داریم که از این تعداد ۱۸ هزار و ۲۵۰ مرکز، خانه بهداشت و ۲ هزار و ۸۰۰ مرکز، مربوط به خدمات بهداشت روستایی است.

وی، به بحث ماندگاری پزشکان در مراکز بهداشتی و درمانی مناطق محروم اشاره و افزایش اعتبار در نسخه جدید تفاهم نامه پزشکی خانواده را عامل مهمی در تحقق این مهم عنوان کرد.

فرشیدی گفت: در این تفاهم نامه، افزایش اعتبارات کمک می کند که پزشکان در مراکز درمانی ماندگار شوند. درصدد هستیم که در سال جاری رفاه اجتماعی کارکنان را افزایش دهیم و این موضوع باعث بهتر شدن خدمات درمانی خواهد شد.

وی افزود: به ازای هر چهار هزار نفر، یک پزشک در مراکز بهداشتی و درمانی مستقر است و این بدین معناست که دسترسی مردم به پزشک بهبود خواهد یافت.

فرشیدی، تصریح کرد:در برخی از مراکز بهداشتی و درمانی به صورت شبانه روزی به مردم خدمات ارائه می ‌دهند، باید چهار پزشک مستقر باشند که افزایش منابع مالی در تفاهم نامه جدید پزشکی خانواده کمک می کند تا مراکز بیشتری شبانه روزی شده و پزشکان بیشتری حضور داشته باشند.

وی به اهمیت نظام ارجاع در برنامه سلامت خانواده اشاره و تاکید کرد: در نظام ارجاع، تجویز منطقی آنتی بیوتیک ها نیز بررسی می شود که البته نیازمند زیر ساخت پرونده الکترونیک سلامت است.

فرشیدی در پایان گفت: بیش از ۹۳ درصد از مراکز روستایی به اینترنت دسترسی دارند و نظام ارجاع در روستاها بهتر از شهرها است.


يكشنبه 25 تیر 1402 ، 5 : 12

کد خبر :

بازدید : 130
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اجتماعی

پربازدیدترین ها