دوشنبه 01 مرداد 1403    2024/7/22

يكشنبه 25 تیر 1402 ، 38 : 10

کد خبر :

معاون حقوقی رییس جمهور:

دهقان: برای رونق تولید راهی جز حرکت به سمت کار تخصصی تجاری نداریم

معاون حقوقی رییس جمهور با بیان اینکه باید وزیر بازرگانی امکان دیپلماسی تجاری اقتصادی را فراهم کند، گفت: برای رونق اقتصادی و تولید راهی جز حرکت به سمت کار تخصصی تجاری نداریم.

به گزارش سبحان ، محمد دهقان در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس و در جریان بررسی کلیات لایحه تشکیل وزارت بازرگانی گفت: از سال ۱۳۵۲ تا ۱۳۹۰ یعنی به مدت ۳۸ سال وزارت بازرگانی در کشور وجود داشت، پس چیز جدیدی نیست.

وی یادآور شد: وزارت بازرگانی در سال ۱۳۹۰ با هدف رونق تولید با صنایع و معادن ادغام شد اما این هدف محقق نشد چون حوزه عمل گسترده برای یک وزارت خانه تعیین شد که هیچ وزیری امکان اداره این وزارت خانه را ندارد، به همین دلیل در ۱۲ سال گذشته ۶ وزیر و ۳ سرپرست عوض شد. همین گستردگی حوزه عمل باعث شده که هیچ وزیری بیش از ۲ سال امکان ادامه کار در وزارت خانه را نداشته باشد.

معاون حقوقی رییس جمهور با اشاره به مطالعات انجام شده در ۱۰۰ کشور گفت: بر اساس این مطالعات در ۵۰ کشور وزارت بازرگانی از صنایع جداست و در ۵۰ کشور این دو وزارت خانه با یکدیگر ادغام شده‌اند اما واقعیت کشور این را نشان می دهد که یک وزیر نمی تواند ۶۶ واحد و ۳۵ دستگاه ملی در کنار ۳۱ واحد استانی را اداره کند.

دهقان با اشاره به استیضاح وزرای قبلی وزرات صمت گفت: این ها به صورت غیر تخصصی گرفتار بازار شده و  از تولید و معدن و صنعت جا ماندند. در عین حال تجارت، یک تخصص است و ما تحریم هستیم و به بزرگترین دیپلماسی تجاری در دنیا نیاز داریم.

معاون حقوقی رییس جمهور ادامه داد: باید وزیر بازرگانی امکان دیپلماسی تجاری اقتصادی را فراهم کند که اکنون چنین چیزی فراهم نیست لذا دولت گذشته به لحاظ کارشناسی به این نتیجه رسید که هدف مدنظر برای ادغام محقق نشد و خواستار تفکیک شد؛ در ۱۲ سال گذشته حوزه های تولید، صنعت، معدن و تجارت به خوبی پیش نرفته است.

دهقان با تاکید بر اینکه رونق تولید با رونق صادرات محقق می شود، افزود: صادرات جز با دیپلماسی تجاری پیش نمی رود؛ دولت گذشته و فعلی تقاضای تشکیل این وزارت خانه را دارند و خواست رییس جمهور است. راهی جز رفتن به سمت کار تخصصی تجاری برای رونق اقتصادی و تولید وجود ندارد.

معاون حقوقی رئیس جمهور در پایان با بیان اینکه تعامل مجلس با دولت موثر است، گفت: دولت لایحه ای مطابق با تامین نظر مجلس ارائه کرد. ما مصوبه کمیسیون اجتماعی را تایید می کنیم. از محلس درخواست دارم که رای قاطع به کلیات بدهد.


يكشنبه 25 تیر 1402 ، 38 : 10

کد خبر :

بازدید : 80
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار سیاسی

پربازدیدترین ها