جمعه 22 تیر 1403    2024/7/12

يكشنبه 25 تیر 1402 ، 33 : 9

کد خبر :

قالیباف: تمامیت ارضی ایران با هیچ طرفی قابل مماشات نیست

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمامیت ارضی ایران با هیچ طرفی قابل مماشات نیست، گفت: روسیه که خود قربانی توسعه طلبی‌های ژئوپلتیکی غرب و ناتو و در حال نبرد علیه آن است، نباید به برنامه ژئوپلتیکی غرب برای بی ثبات سازی خلیج فارس کمک کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی سبحان ، محمدباقر قالیباف در آغاز جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بیانیه مشترک اخیر شورای همکاری خلیج فارس و روسیه در خصوص جزایر سه گانه ایرانی اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی بیانیه مشترک کشورهای خلیج فارس و روسیه در خصوص جزایر سه گانه ایرانی را قویا رد می‌کند.

وی تاکید کرد: به همسایگان ایران از جمله روسیه اعلام می‌کنیم که حفظ ثبات و توسعه اقتصادی منطقه تنها بر مبنای رعایت اصول حسن همسایگی از جمله احترام به تمامیت ارضی کشورمان میسر است.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: تمامیت ارضی ایران با خون صدها هزار تن از پاک‌ترین و شجاع‌ترین جوانان این آب و خاک بوده است و در این خصوص با هیچ طرفی مماشات نمی‌کنیم به علاوه اینکه روسیه نباید قربانی توسعه طلبی های ژئوپلیتیک غرب و ناتو که در حال نبرد علیه آن است، شود و به برنامه ژئوپلیتیکی غرب برای بی ثبات سازی خلیج فارس کمک کند.

قالیباف با بیان اینکه ایران تنها ضامن ثبات در خلیج فارس و خنثی کننده برنامه‌های خطرناک غرب در این منطقه حساس است، تصریح کرد: مبنای عمل جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی، تعامل با همه دولت‌های مشروع بر اساس منافع ملی با رعایت سه اصل عزت، مصلحت و حکمت است.

وی افزود: امروز ایران و روسیه به عنوان دو کشور مهم منطقه در حال طراحی و پیشبرد همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف بر مبنای منافع مشترک هستند ولی همسایه روس ما باید بداند مسیر همکاری از رهگذر احترام به خطوط قرمز مردم ایران، از جمله تمامیت ارضی و استمرار حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی می گذرد.

رییس مجلس خاطر نشان کرد:‌ اسناد متقن تاریخی گواه تعلق این جزایر به ایران است و بیانیه های سیاسی نمی تواند واقعیت‌های تاریخی را مخدوش کند. همسایه روس ما بدانند، اکنون که مسیر شمال- جنوب یکی از محورهای تجاری مورد توجه آنان است، اقتدار ایران در این جزایر، ضامن ثبات خلیج فارس در برابر سلطه جویی آمریکایی است و توقع ملت بزرگ ایران این است که شراکت اقتصادی و راهبردی خود را در موضعگیری های سیاسی و رسانه ای نیز نشان بدهد که نقش بسزایی در اعتماد متقابل ایفا خواهد کرد.

قالیباف همچنین به نسبت به توطئه رسانه ها و افراد وابسته به ناتوی رسانه ای غرب نیز هشدار داد: از کسانی که در طول ۴ دهه گذشته با کم اهمیت جلوه دادن دشمنی های سیاسی و عملی جبهه غرب و خدشه وارد کردن بر دفاع از حریم های امنیت کشور، از هیچ تلاشی برای آسیب زدن به منافع و امنیت ‌ایران کوتاهی نکرده اند به هیچ وجه پذیرفته نیست که اکنون، یک شبه نگران تمامیت ارضی ایران شده باشند. همگان باید در مواردی از این دست هشیار بوده و از افتادن در دام های رسانه ای جریان تحریف اجتناب کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تایید مصوبه واردات خودروهای مجلس در شورای نگهبان، افزود: با این اقدام زمینه‌ رفع انحصار از بازار خودرو فراهم شد و در روزهای گذشته قیمت‌ها را در بازار خودرو شکست.

قالیباف در حالی از این مصوبه به عنوان طرح مجلس یاد کرد که دولت لایحه آن را به صورت دوفوریتی اوایل اردیبهشت به مجلس ارسال کرد و مجلس با تاخیر بسیار در اواخر خرداد به تصویب رساند.

به گفته قالیباف، تداوم این امر نیازمند توجه مسئولان وزارت صمت است تا قانون واردات خودروهای کارکرده به سرنوشت قانون پیشین واردات خودروها دچار نشود.

رییس مجلس از وزیر صمت خواست تا آیین‌نامه اجرایی این قانون با تعرفه‌ای دقیق سریعتر تدوین شود تا شاهد ریزش بیشتر قیمت‌ها و جلب رضایت مردم باشیم.


يكشنبه 25 تیر 1402 ، 33 : 9

کد خبر :

بازدید : 58
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار سیاسی

پربازدیدترین ها