سه شنبه 28 فروردین 1403    2024/4/16

شنبه 24 تیر 1402 ، 36 : 14

کد خبر :

آمار وزیر ارشاد از سرانه مطالعه

مراسم اهدای جوایز و تجلیل از شایستگان تقدیر چهلمین دوره جایزه کتاب سال با ارائه آمار سرانه مطالعه از سوی وزیر ارشاد برگزار شد.

به گزارش سبحان ، مراسم اهدای جوایز شایستگان تقدیر چهلمین دوره جایزه کتاب سال، امروز (شنبه ۲۴ تیرماه) در سالن سینمایی وزارت ارشاد برگزار و به صورت برخط (آنلاین) نیز پخش شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام حمید پارسانیا، دبیر کمیته علمی چهلمین دروه جایزه کتاب سال در سخنانی گفت: کتاب محل استقرار کلمه است. کلام و کلمه نیز حلقه وصل عالم معنا به دنیا  است. انکشاف معنا و ظهور حقیقت در عالم همان کلمه است. کلمه در بیان ثبات زمانی ندارد اما نوشتار از استقرار بیشتری برخوردار است. کتاب است که حیات و زندگی انسان را بسط می‌دهد.

او سپس بیان کرد: کلام الهی از مسیر قلم و دست نویسندگان کتابت می‌شود و تقدیر از نویسندگان تقدیر از خداوند سبحان نیز هست. کلمه و کتاب آغاز ظهور فیض الهی است و نویسندگان مجرای آن هستند و ما وظیفه داریم از آن‌ها تقدیر کنیم.

پارسانیا در ادامه گزارشی از چهلمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ۱۴۰۱ ارائه داد.

در ادامه کلیپی از سخنرانی ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در مراسم پایانی جایزه کتاب سال پخش شد.

 در ادامه یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکر از حاضران، وزیر ارشاد و دست‌اندکاران جایزه کتاب سال و با بیان این‌که جایزه کتاب سال جایزه مهم و معتبری است، گفت: جایزه کتاب سال که ۴۰ سال از آن می‌گذرد جایزه معتبری است؛ دلیل آن نیز دقت‌نظر و توجه علمی برگزارکنندگان و حفاظت از جایگاه آن است. شاید به قدر کافی برگزیدگان و شایستگان تقدیر آن شناسایی نمی‌شوند و ما در این زمینه ضعف داشته و نیاز به کار ترویجی در این زمینه داریم.

او سپس از برنامه‌های وزارت ارشاد برای معرفی و کارهای ترویجی برای معرفی برگزیدگان و  شایستگان تقدیر گفت و خاطرنشان کرد: حمایت از تولید محتوا صرفا مربوط به وزارت ارشاد نیست و نهادهای علمی به ویژه وزارت علوم و وزارت بهداشت نیز توجه و اهتمام ویژه‌ای برای ترویج و معرفی آثار برگزیدگان و استفاده از آن‌ها و جایگاه دادن به برگزیدگان داشته باشند. وزرات ارشاد نیز حمایت ویژه‌ای در معرفی آثار انجام می‌دهد.

سپس با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر اشاد، یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت ارشاد، علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات، مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی و حمید پارسانیا، دبیر کمیته علمی کتاب سال تجلیل شدند.

 

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنانی گفت: جریان فرهنگی کشور با قوت و حضور درخشان عناصر علمی کشور، در حال حرکت رو به جلو است. در سل ۱۴۰۲ بیش از ۱۰۸ هزار کتاب جدید منتشرشده داشتیم که از این تعداد بیش از ۸۰ درصد چاپ اولی هستند و به همین میزان نیز کار تألیفی است که نشانگر نشاط در حوزه علم و دانش کشور است.

او سپس با اشاره به "وظیفه تنظیم‌گری وزارت ارشاد" بیان کرد: نمود این موضوع، بحث صدور مجوز است که با قوت انجام می‌شود؛ عدد و رقم دقیقی ندارم اما کمتر از دو درصد  کتاب‌ها هستند که به کارشناسی دوباره می‌رسند و برای رفع ابهامات کتاب بین کارشناسان و مولف در رفت و برگشت هستند تا تکمیل شوند.

 اسماعیلی خاطرنشان کرد: این رفت و برگشت‌ها باید با دقت، نهایت احترام و تکریم و حداقل تأخیر صورت گیرد؛ گاه همکاران گله می‌کنند که ارشاد در زمینه صدور مجوز تأخیر دارد، دوستان در معاونت فرهنگی بخش عمده‌ای را برطرف کرده‌اند و در موارد اندکی ملاحظاتی وجود داشته که درباره آن صحبت می‌شود؛ مثلا آثار دفاع مقدس که رفت و برگشت‌هایی دارد. در این زمینه موسسات تخصصی‌ای تشکیل شده تا نظر دهند.

 او افزود: جریان صحیح و مبتنی بر قانون همراه با تکریم و احترام جاری است اگر در مواردی نقض این روند باشد به همکاران من آقای احمدوند، رمضانی و ظریفیان منتقل کنید تا رسیدگی کنند، نمی‌خواهیم کسی از این فرایند دلخور شود زیرا وزارت ارشاد نقش تنظیم‌گری دارد.

وزیر ارشاد با بیان اینکه "حمایت و تشویق از فعالان و فعالیت‌های ترویجی مانند سال‌های قبل و با قوت ادامه داشته است" اظهار کرد: کتاب سال در بخش ملی و بین‌المللی، جایزه جلال و سایر فعالیت‌های نشر و کتاب مانند قبل انجام می‌شود. در نظر داریم نظارت و حمایت از آثاری اتفاق بیفتد و آثاری تجلیل و حمایت شود که مسائل مبتلابه را حل کند و قدم رو به جلو باشد. ما نیازمند سندبخشی و توسعه کارهایمان هستیم. کارها رو به جلو بوده و در کارهای گذشته متوقف نبوده‌ایم و فعالیت‌هایمان مبتنی بر ابتکار است.

 اسماعیلی با اشاره به برگزاری  سی و چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، گفت: نمایشگاه این‌گونه نبوده که در خیابان بهشتی نمایشگاهی داشته باشیم و هرکس توانست بیاید و هرکس نتوانست از آن محروم باشد. ما سامانه مجازی را راه‌اندازی کردیم که با تسهیل کتاب را در اختیار ایرانیان قرار می‌دهد. امسال بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار کتاب به صورت مجازی فروش داشتیم که با تخفیف و با پست رایگان کتاب‌ها را به مخاطبان رساندیم، حتی روستاهایی که نشانی دقیقی مانند شهرهای بزرگ نداشته‌اند. البته این موضوع به اندازه کافی در فضای رسانه‌ای کشور بازتاب نداشته که طبیعی است زیرا فضای رسانه‌ای به حاشیه‌ها تمرکز می‌کند.

 او سپس آماری از سرانه مطالعه کشور ارائه داد و بیان کرد: در این زمینه با آمارهای متفاوت روبه‌رو هستیم و استقراء تامی نداریم اما پیمایش‌های ملی معتبری داریم که این اطلاعات را اختیار ما گذاشته که نشان می‌دهد سرانه مطالعه کشورمان ۳۳ دقیقه است که این موضوع بدون احتساب فضای مجاری،  کتاب درسی،  کمک‌درسی و ادعیه است.

 اسماعیلی سپس با اشاره به "بازدید مقام معظم رهیری از نمایشگاه کتاب و تأکید ایشان بر حوزه ادبیات کودک و نوجوان" گفت: ایشان وظیفه جدی‌ای را برای ما تعین کردند. آقای رمضانی و آقای احمدوند جایزه ملی کتاب سال برای کودکان را راه‌اندازی کردند. این دوستان باید برنامه‌های مفصلی در این زمینه داشته باشند.

 او با تأکید بر اینکه ما "با جنگ ترکیبی روبه‌رو هستیم و باید سیاست‌های کلان را در حوزه‌های کاری خودمان جلو ببریم که یکی از آن‌ها حوزه کتاب است" گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی زیست عفیفانه را از اولویت‌های ما قرار داده است که همکاران در این حوزه باید کار کنند؛ امروزه نهاد خانواده مورد تهدید است از انواع شیوه‌های انحرافی و غیراخلاقی و غیرشرعی تا معرفی سبک‌های زندگی نادرست. آن‌ها فرزند را از خانواده‌ها گرفته و حیوانان اهلی را جایش گذاشته‌اند. باید تصویر مطلوبی از سبک زندگی  مومنانه و سبک زندگی ایرانی اسلامی در کتاب‌ها نمود داشته باشد. کتاب‌ها می‌تواند سبک زندگی ایرانی - اسلامی را ترویج و معرفی و جهت‌دهی کند. در خرید کتاب، وظیفه ماست که به این موضوع توجه کنیم و نمی‌توانیم از این امر شانه خالی کنیم. باید کار ترویجی و تشویقی اصلی را انجام دهیم و اجازه ندهیم جریان رسانه‌ای مفاهیم نادرستی را القا کند زیرا زمانی متوجه می شویم که بخشی از جامعه آسیب دیده است.

وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنان خود گفت:  یکی از فعالیت‌های ما این است که کتاب در اختیار همه قرار گیرد و زیرساخت‌ها را فراهم کنیم. ما در این زمینه کار می‌کنیم و اعتبارت ویژه‌ای برای حمایت درنظر گرفته شده و در مواردی نیز اشکال‌های قانونی رفع شده است. تا کنون ۴۰ هزار کتابخانه در سطح کشور تأسیس کرده‌ایم و باید فرهنگ مطالعه و کتابخوانی به نحو شایسته‌ای گسترش یابد.


شنبه 24 تیر 1402 ، 36 : 14

کد خبر :

بازدید : 191
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار فرهنگی

پربازدیدترین ها