سه شنبه 01 خرداد 1403    2024/5/21

شنبه 24 تیر 1402 ، 54 : 13

کد خبر :

رزمایش نظامی مشترک چین و روسیه به‌زودی برگزار می‌شود

وزارت دفاع چین اعلام کرد که رزمایش نظامی مشترک این کشور با نیروی هوایی و دریایی ارتش روسیه به‌زودی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری سبحان، به نقل از اسپوتنیک، وزارت دفاع دولت چین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای مسلح روسیه و چین به‌زودی در آینده‌ای نزدیک در دریای ژاپن رزمایش نظامی مشترک برگزار خواهند کرد.

در بیانیه وزارت دفاع چین آمده است که «بر اساس برنامه همکاری سالانه بین نیروهای مسلح روسیه و چین، ارتش روسیه به زودی نیروی دریایی و هوایی خود را برای شرکت در رزمایش «شمال - تعامل ۲۰۲۳» اعزام خواهد کرد. این رزمایش‌ها بر موضوع حفظ امنیت خطوط راهبردی دریایی متمرکز خواهد بود و هدف آن بهبود تعامل راهبردی بین نیروهای چین و روسیه، افزایش توانایی مشترک برای حفظ صلح و ثبات منطقه و پاسخ به چالش‌های مختلف است.

چین و روسیه در سالهای اخیر در چارچوب راهبرد اتحاد در برابر غرب به هم نزدیک شده‌اند. چین تا پیش از این عملیات نظامی روسیه در اوکراین را محکوم نکرده و آشکارا نیز حمایت نکرده بود و در عین حال تلاش کرده روابط خود را با مسکو تقویت کند. همکاری چین و روسیه نه تنها در زمینه نظامی و امنیتی بلکه در قلمروهایی نظیر اقتصاد، سیاست، دیپلماسی، فرهنگ، علم و فناوری و بهداشت عمومی بسیار انعطاف پذیر و جامع و در پاره‌ای موارد بسیار متمرکز است.

«لی ژانشو»، رئیس پارلمان وقت چین (کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین) دی‌ماه پارسال در دیدار با رؤسای فراکسیون‌های دومای دولتی روسیه تأکید کرد چین کاملاً همه اقدامات روسیه در اوکراین برای محافظت از منافعش را درک و از این اقدامات حمایت می‌کند.

رئیس جمهور روسیه ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ۱۴۰۰) در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که در واکنش به درخواست جمهوری‌های دونباس در شرق اوکراین و همچنین به منظور «نازی‌زدایی و غیرنظامی‌کردن اوکراین»، فرمان آغاز «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین را صادر می‌کند تا از مردمی که هشت سال مورد سوءاستفاده و نسل‌کشی رژیم کی‌یِف بوده‌اند، حفاظت کند و اوکراین از وجود «نئونازی‌ها» پاکسازی شود.


شنبه 24 تیر 1402 ، 54 : 13

کد خبر :

بازدید : 208
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها