دوشنبه 07 اسفند 1402    2024/2/26

شنبه 24 تیر 1402 ، 50 : 11

کد خبر :

هشدار چین به ناتو: از شرق آسیا دور بمانید

وزارت خارجه چین با انتقاد از تلاش‌ها در راستای تضعیف نقش محوری اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا(آسه‌آن) در معماری همکاری منطقه شرق آسیا، به شدت به ناتو هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری سبحان ، به نقل از چاینادیلی، وانگ یی، رئیس کمیسیون روابط خارجی کمیته مرکزی حزب حاکم چین در جریان نشست سالانه وزاری خارجه اجلاس آسه‌آن با انتقاد شدید از اقدامات مداخله‌جویانه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) در منطقه جنوب شرق آسیا، به این ائتلاف نظامی هشدار داد تا از این منطقه دور بماند.

اجلاس آسه‌آن که در جاکارتا، پایتخت اندونزی برگزار شد، نمایندگان ۱۰ کشور عضو اتحادیه آسه‌آن به همراه هشت کشور دیگر از جمله استرالیا، چین، ژاپن، هندوستان، ژاپن، نیوزیلند، کره جنوبی، روسیه و آمریکا را گرد هم آورد.

وانگ یی از کشورهای عضو خواست تا «به جد از نقش مرکزی آسه‌آن و همچنین ایجاد زیربنایی محکم برای صلح حمایت کنند.»

وی با اشاره به نقش محوری آسه‌آن، اقدامات در راستای تضعیف و جایگزینی این اتحادیه را مورد انتقاد قرار داد و گفت که «چندان عاقلانه نیست که ناتو به منطقه شرق آسیا وارد شود.»

وانگ یی همچنین بر تمایل چین برای پیشگامی در امضای پروتکل معاهده منطقه عاری از سلاح هسته‌ای جنوب شرقی آسیا تاکید کرد.

ناظران می‌گویند که افزایش حضور نظامی آمریکا و متحدانش در دریای جنوبی چین، سیاست‌های مبتنی بر «تفکیک» اقتصادی و گسترش نفوذ ناتو، منطقه شرق آسیا را تحت‌الشعاع قرار داده است.


شنبه 24 تیر 1402 ، 50 : 11

کد خبر :

بازدید : 138
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها