يكشنبه 24 تیر 1403    2024/7/14

پنجشنبه 22 تیر 1402 ، 31 : 12

کد خبر :

پارادوومیدانی قهرمانی جهان| چرا حامد امیری در مسابقه پرتاب نیزه شرکت نکرد؟

ملی‌پوش پارادوومیدانی ایران به دلیل تغییر کلاس‌بندی، موفق به حضور در دومین مسابقه‌اش در جریان رقابت‌های قهرمانی جهان نشد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری سبحان ، رقابت‌های پارادوومیدانی قهرمانی جهان به میزبانی شهر پاریس در حال برگزاری است و تا روز دوشنبه هفته آینده ادامه خواهد داشت.

روز گذشته قرار بود حامد امیری ملی‌پوش پرافتخار کشورمان در رقابت پرتاب نیزه شرکت کند، اما این اتفاق نیفتاد. این در حالی بود که امیری قرار بود در رشته تخصصی خود به میدان برود، اما فرصت این کار را پیدا کند.

شروین اسبقیان رئیس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین، در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری سبحان ، در این باره اظهار داشت: حامد امیری از ورزشکاران موفق ما در پارالمپیک توکیو است که برای حضور موفق در هانگژو آماده می‌شود. براساس تشخیص کلاس‌بندهای کمیته بین‌المللی پارالمپیک، او به یک کلاس بالاتر یعنی F55 تغییر کلاس پیدا کرد. بنابراین چون در این دوره هم در این کلاس نیزه نداریم، او شرکت نکرد و باید در بازی‌های پاراآسیایی هانگژو نیز در کلاس F55 شرکت کند.

وی ادامه داد: این یک روال طبیعی است. براساس صحبت‌هایی که با بهمن رضایی مدیر تیم‌های ملی داشتم، او می‌گفت کلاس‌بندها اعلام کرده‌اند که امیری پس از تصادفی که داشته، کلاس‌بندی نشده و همان کلاس‌بندی 10 سال قبل تأیید شده بود. بر همین اساس، این ورزشکار در مسابقات این دوره تحت معاینات پزشکی قرار می‌گیرد و کلاس‌بندی می‌شود. در واقع به علت اینکه امیری 10 سال قرار نگرفته بود، کلاس‌بندها اعلام کرده‌اند ورزشی که او انجام داده، باعث شده بر اساس تمرینات منظم و منسجم؛ عضلات گردن، پهلوها و شکمش قوی شوند و چون این اتفاق افتاده، باید در یک کلاس بالاتر رقابت کند.

اسبقیان عنوان کرد: هدف از این ورزش این است که بر اساس تمریناتی که انجام می‌شود، ورزشکار ما توانمندی خودش را بدست بیاورد. از این قضیه خوشحال هستیم و استقبال می‌کنیم که یک ورزشکار قهرمانی که تصادف کرده و عضلاتش دچار مشکل شده و وزن بدنش 30 کیلوگرم کم شده بود، الان به واسطه تمریناتی که داشته، قدرت بدنی خود را پیدا کرده و یک کلاس بالاتر رفته است. امیدواریم امیری یکی دو سال هم در این کلاس رقابت کند و دوباره موفق شود که به کلاس بالاتر برود. هدف از ورزش حفظ و بالاتر بردن توانمندی است. پس مشکل خاصی نداریم. بر همین اساس او در بازی‌های پاراآسیایی هانگژو در پرتاب دیسک، پرتاب وزنه و پرتاب نیزه رقابت خواهد کرد و ان‌شاءالله بتواند با قدرت در پارالمپیک پاریس هم در پرتاب وزنه شرکت کند.

وی تصریح کرد: شرایط به‌گونه‌ای است که کلاس بندها نظارت می‌کنند و هیئت ژوری هم با دوربین‌های مختلف قسمت‌های مختلف را بررسی قرار می‌دهند. این همان اتفاقی بود که پس از رقابت پرتاب وزنه به عنوان رشته غیر تخصصی رخ داده بود. کلاس‌بندها تقاضا کردند که امیری باید در کلاس‌بندی شرکت کند و بررسی شود، چون او مدت‌هاست کلاس بندی نشده و مورد بررسی قرار نگرفته است. پس آنها درخواست کردند که تحت معاینات پزشکی قرار بگیرد. امیری نیز به همین دلیل دو، سه ساعت تحت معاینات قرار گرفت و در نهایت عنوان کردند که عضلاتش قدرت خود را پیدا کرده‌اند و باید در یک کلاس بالاتر شرکت کند. در این کلاس بالاتر نیز نیزه وجود ندارد. در مجموع اینکه او در پارالمپیک پاریس در پرتاب وزنه شرکت می‌کند و قطعاً موفق هم خواهد شد.


پنجشنبه 22 تیر 1402 ، 31 : 12

کد خبر :

بازدید : 234
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار ورزشی

پربازدیدترین ها