دوشنبه 07 اسفند 1402    2024/2/26

پنجشنبه 22 تیر 1402 ، 36 : 11

کد خبر :

رئیس جمهور ترکیه:

ترکیه آماده میانجی‌گری بین روسیه و اوکراین است

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که در صورت درخواست روسیه و اوکراین از این کشور، آنکارا آماده است نقش میانجی گر را بین آنها ایفا کند.

به گزارش خبرگزاری سبحان، به نقل از اسپوتنیک، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه در پایان مشارکت خود در نشست ناتو در لیتوانی، تاکید کرد که ترکیه آماده است در صورت درخواست از این کشور، میان روسیه و اوکراین میانجی گری کند.

وی افزود: درصورتیکه از ما خواسته شود نقش میانجی گر را ایفا کنیم، با کمال میل این کار را انجام خواهیم داد.

اردوغان همچنین در خصوص توافق غلات تاکید کرد که اوکراین از تمدید این توافق حمایت می‌کند و ترکیه می کوشد با درنظر گرفتن پیشنهادات روسیه در این زمینه، به یک راه کار دست پیدا کند.

این در حالیست که اخیراً، «ویکتور بوندارف»، نماینده شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنای این کشور) که ریاست کمیته دفاعی و امنیتی این نهاد را هم برعهده دارد، گفته است: اظهارات و اقدامات اخیر ترکیه نشان می‌دهد که این کشور به سمت گروهی از کشورهایی که مسکو آنها را غیردوست می‌داند، می‌لغزد.

بوندارف همچنین با بیان اینکه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در حال تسلیم شدن در برابر فشار غرب است، افزود: قطعاً امنیت ملی و منافع ملی در اولویت است. اما حتی تحت فشار جدی غرب، باید آبروی خود را حفظ کرد، همانطور که ویکتور اوربان، رهبر مجارستان این را بارها نشان داده است.

اردوغان چندی قبل در دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در آنکارا گفت که اوکراین «لایق» پیوستن به ناتو است. روز بعد، زلنسکی اعلام کرد که پنج تن از رهبران هنگ آزوف را که مسکو آنها را یک سازمان تروریستی می‌داند، با خود به اوکراین برگردانده است.

این افراد سال گذشته توسط روسیه در شهر ماریوپول دونباس دستگیر شدند و در مبادله زندانیان با اوکراین که آنکارا میانجیگری کرد، به ترکیه تحویل داده شدند و قرار بود تا پایان درگیری‌ها در اوکراین پنج فرمانده ارشد این گروه در خاک ترکیه نگهداری شوند.

 


پنجشنبه 22 تیر 1402 ، 36 : 11

کد خبر :

بازدید : 142
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها