شنبه 29 اردیبهشت 1403    2024/5/18

پنجشنبه 22 تیر 1402 ، 33 : 11

کد خبر :

نخست وزیر ارمنستان:

بروکسل شنبه میزبان نشست رهبران جمهوری‌ آذربایجان و ارمنستان /گفتگوی بلینکن و پاشینیان

نخست وزیر ارمنستان در جلسه دولت گفت: روز شنبه با الهام علی‌اف، رئیس ‌جمهور آذربایجان، در بروکسل دیدار می‌کند.

به گزارش سبحان، به نقل از اسپوتنیک، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، در جلسه کابینه گفت که نشست سه جانبه با الهام علی اف، و شارل میشل، رئیس شورای اروپا روز شنبه در بروکسل برگزار می‌شود.

او افزود: این دیدار برنامه ریزی شده و من شرکت خود را در آن تایید کردم.

وزارت خارجه آمریکا: باکو و ایروان از مسائل حل نشده کاسته‌اند

خبرگزاری ترند نیز گزارش داد: متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، روز چهارشنبه با نیکول پاشینیان گفتگو کرد تا حمایت مستمر واشنگتن از گفتگوهای صلح ارمنستان و آذربایجان و نیاز به ادامه گفتگوی مستقیم را ابراز کند.

بلینکن مراتب تقدیر خود را نسبت به متعهد ماندن دو کشور به دستیابی به توافق ابراز داشته و بر لزوم حفظ شتاب مثبت به سوی صلح پایدار و با عزت تاکید کرد.

او همچنین گفت جمهوری آذربایجان و ارمنستان تعداد مسائلی حل نشده را محدود کرده‌اند.

میلر گفت: «هیچ جلسه‌ای برنامه‌ریزی نشده اما ما همچنان مشتاقانه منتظر تعامل بعدی بین وزرای ارمنستان و آذربایجان هستیم. وقتی می‌گوییم صلح در دسترس است، این است که آنها در تعدادی از مسائل پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. حتی در آخرین جلسه هم تعداد مسائلی را که حل نشده باقی مانده‌اند محدود کردند. و بنابراین، ما فکر می کنیم با کاهش تعداد مسائل برای حل، توافق در دسترس است."

جیحون بایراموف وزیر امور خارجه آذربایجان و آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان در روزهای 27 تا 29 ژوئن در مرکز آموزشی امور خارجه ملی جورج پی شولتز در آرلینگتون ویرجینیا گفتگوهای دوجانبه داشتند. آنها با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و جیک سالیوان، دستیار رئیس جمهور و مشاور امنیت ملی در واشنگتن دیدار کردند.

وزرا و تیم های آنها به پیشرفت خود در مورد پیش نویس توافقنامه دوجانبه در مورد صلح و ایجاد روابط بین دولتی ادامه دادند. آنها در مورد مواد اضافی به توافق رسیدند و به درک متقابل در مورد پیش نویس توافق دست یافتند، در عین حال اذعان کردند که مواضع در مورد برخی از موضوعات کلیدی نیازمند کار بیشتر است.


پنجشنبه 22 تیر 1402 ، 33 : 11

کد خبر :

بازدید : 187
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها