دوشنبه 14 اسفند 1402    2024/3/4

پنجشنبه 22 تیر 1402 ، 27 : 11

کد خبر :

گفت‌وگوی مقامات فرانسوی و سعودی درباره تحولات لبنان

مقامات فرانسوی و سعودی در نشستی در ریاض تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه پرونده لبنان را بررسی کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سبحان ، «نزار العلولا» مشاور دولت عربستان سعودی با «ژان ایو لودریان» نماینده ویژه رئیس جمهوری فرانسه در لبنان، نشستی را در ریاض برگزار کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، دو طرف در جریان این نشست در خصوص تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه پرونده لبنان گفت‌وگو کردند.

در این دیدار همچنین روابط دوجانبه عربستان و فرانسه مورد بررسی قرار گرفت.

اخیرا «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در سفری به پاریس با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه دیدار کرد و دو طرف بر ضرورت تسریع در روند پایان دادن به خلأ‌های سیاسی در نهادهای لبنان تأکید کردند.

«ولید بخاری» سفیر عربستان در لبنان نیز  روز چهارشنبه در دفترش میزبان «امین سلام» وزیر اقتصاد در دولت پیشبرد امور لبنان بود.

دو طرف در این دیدار روابط دوجانبه  بین دو کشور و راهکارهای تقویت این روابط در زمینه‌های مختلف به ویژه پرونده‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری و نیز آخرین تحولات لبنان و منطقه را بررسی کردند.

بعد از پایان دوره ریاست جمهوری میشل عون، به دلیل عدم موفقیت پارلمان لبنان در تعیین جانشین برای او که لازمه آن موافقت جریان‌های سیاسی تأثیرگذار در لبنان با نامزد اعلام شده برای تصدی این منصب است، لبنان بار دیگر وارد خلأ ریاستی شده است و نمایندگان پارلمان تاکنون 12 بار بر رأی گیری در مورد نامزدهای ریاست جمهوری تشکیل جلسه داده‌اند که در آخرین آن، سلیمان فرنجیه بود که نتوانست اکثریت آراء را به دست آورد.

طرح ب در پرونده لبنان ناظر بر این است که اگر نمایندگان پارلمان نتوانند گزینه مورد نظر را انتخاب کنند، باید بر سر گزینه و نامزد توافقی به توافق و اجماع برسد.

اخیرا منابع لبنانی گزارش دادند که لودریان به ماکرون پیشنهاد داد که در دور دوم سفر خود به بیروت ابتکار جدیدی ارائه دهد که شامل تشکیل یک کمیته پنج‌جانبه متشکل از آمریکا، قطر، عربستان و مصر و فرانسه برای رسیدگی به بحران لبنان باشد؛ مشروط به اینکه رئیس جمهور فرانسه در این زمینه با مقامات ایرانی ارتباط بگیرد، حتی اگر ایران جزء کمیته مذکور نباشد.

در بحبوحه بحران سیاسی پیچیده لبنان که هنوز چشم‌انداز روشنی برای خروج از آن وجود ندارد، لبنانی‌ها درگیر بحران ریاست بانک مرکزی این کشور نیز شده‌اند. «ریاض سلامه» رئیس بانک مرکزی لبنان که علی‌رغم افشای اسناد بی‌شمار درباره انواع تخلفات مالی و اختلاس چندصدمیلیون دلاری وی و نزدیکانش از بانک مرکزی همچنان در منصب ریاست این بانک قرار دارد، در پایان ماه جاری میلادی باید ماموریت خود را به پایان برساند و این درحالی است که هنوز سازوکاری برای انتخاب رئیس جدید بانک مرکزی لبنان تعیین نشده است.


پنجشنبه 22 تیر 1402 ، 27 : 11

کد خبر :

بازدید : 141
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها