شنبه 29 اردیبهشت 1403    2024/5/18

پنجشنبه 22 تیر 1402 ، 26 : 11

کد خبر :

یورش نظامیان صهیونیست به کرانه باختری و بازداشت فلسطینیان

رسانه‌های فلسطینی امروز از بازداشت شماری از فلسطینیان در کرانه باختری توسط نظامیان اشغالگر صهیونیستی و همچنین هتاکی مجدد شهرک‌نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی خبر دادند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سبحان ، نظامیان اشغالگر صهیونیستی امروز پنجشنبه  به مناطق مختلف کرانه باختری یورش بردند و طی این یورش برخی از فلسطینیان را بازداشت کردند.

 نظامیان صهیویستی در نابلس «ماهر المصری» اسیر آزاده فلسطینی را پس از یورش به منزلش بازداشت کردند.

آن ها همچنین  به «عورتا» یورش بردند و طی این یورش «مؤید جمیل شراب» اسیر آزاده فلسطینی را بازداشت کردند.

رزمندگان فلسطینی نیز در نابلس با نظامیان صهیونیستی مقابله کردند.

صهیونیست‌ها همچنین به روستای «تل» واقع در جنوب غرب نابلس یورش بردند و همچنین در پی یورش به شهرک «مراح رباح» واقع در شرق بیت لحم به سمت فلسطینیان آتش گشودند.

نظامیان صهیونیست در طوباس « صهیب عاطف بنی عوده» اسیر آزاده فلسطینی را در منزلش بازداشت کردند.

پس از یورش صهیونیست‌ها به شهر عرابه در جنین درگیری با فلسطینیان آغاز شد و نظامیان صهیونیستی از شوکر و گازهای اشک آور علیه فلسطینیان استفاده کردند.

  صهیونیست‌ها در رام‌الله «شادی دار ناصر»،« أحمد دار ناصر»،«محمد  غیظان»  و «مصعب غیظان» را بازداشت کردند.

«عماد عصفور» جوان فلسطینی  در جریان یورش نیروهای اشغالگر به شهر بیرزیت در شمال رام الله بازداشت شد.

جوانان فلسطینی نیز خودروهای اشغالگران را سنگ باران کردند.

یورش صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی

از سوی دیگر امروز صبح شهرک‌نشینان صهیونیستی تحت حمایت نظامیان رژیم صهیونیستی به صحن‌های مسجدالاقصی یورش بردند.

این صهیونیستها از باب المغاربه وارد مسجدالاقصی شده و اقدام به انجام مراسم تلمودی در محوطه های مسجدالاقصی کردند.

از زمان اشغال قدس در سال 1967، نظامیان رژیم اشغالگر صهیونیستی دروازه باب المغاربه را تحت کنترل خود درآورده و از این طریق شهرک‌نشینان و نیروهای اشغالگر به صورت روزانه به آن یورش می‌برند در حالی‌که مسلمانان اجازه ورود به مسجد الاقصی را ندارند.

صهیونیست‌های اشغالگر هر روزه به طور دسته جمعی و در دو نوبت صبح و عصر اقدام به تعرض به مسجد الاقصی می‌کنند.

هدف از این تجاوزات مستمر، زمینه سازی برای اجرای طرح شوم تقسیم زمانی و مکانی این مسجد بین مسلمانان و یهودیان است تا در نهایت آنها بتوانند کنترل کامل این مسجد را به دست گرفته و در راستای یهودی سازی و تخریب آن و ساخت معبد کذایی یهود بر روی خرابه‌های آن گام بردارند.

شهادت 206 فلسطینی از ابتدای سال جاری

مرکز اطلاعات فلسطین (المعطی)  نیز در گزارشی اعلام  کرد که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، 206 فلسطینی طی حملات ارتش اشغالگر صهیونیستی و یا عملیات‌های شهادت طلبانه به شهادت رسیده‌اند. سه فلسطینی از این تعداد نیز در حین  انجام  عملیات‌ در نابلس و طولکرم به شهادت رسیده‌اند.

بر اساس گزارش این مرکز فلسطینی، شهر و اردوگاه جنین با 64 شهید بیشترین آمار را از نظر تعداد شهدا دارد و شهر نابلس با 46 شهید و غزه با 37 شهید در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

11فلسطینی در شهر و حومه رام‌الله، 10 نفر در الخلیل و 8 فلسطینی نیز در قدس اشغالی توسط صهیونیست‌ها ‌ به شهادت رسیده‌اند.

6 شهید در طولکرم، چهار شهید در قلقیلیه و بیت لحم، 2 شهید در طوبس و سلفیت و سه شهید در سرزمین‌های اشغالی 1948 به ثبت رسیده است.

تخریب و مصادره 37 ساختمان فلسطینیان طی 2 هفته

از سوی دیگر  دفتر هماهنگی امور انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد اوچا اعلام کرد که رژیم صهیونیستی  38 ساختمان متعلق به فلسطینیان در قدس و کرانه باختری را  تنها طی دوهفته تخریب و مصادره کرده است.از مجموع این 38 ساختمان مصادره و ویران‌شده، 14 ساختمان، کاربری مسکونی داشته‌اند.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,

اوچادوره  زمانی 13 ژوئن تا 4 جولای 2023  را مورد رصد قرار داد و تاکید کرد که تخریب این ساختمان ها  توسط رژیم صهیونیستی به بهانه نداشتن جواز ساخت بوده  و در نتیجه این اقدامات، 48 فلسطینی از جمله 22 کودک، آواره و 8 هزار فلسطینی نیز در امرار معاش خود دچار  خسارت شده‌اند.

بر اساس این گزارش، از ابتدای سال میلادی جاری، 14 منزل  و یک ساختمان امور کشاورزی در راستای اعمال مجازات فلسطینیان  توسط رژیم صهیونیستی تخریب شده است.  این درحالی است که  در سال 2022، 14 منزل مسکونی و در سال 2021، 3 منزل مسکونی متعلق به فلسطینیان تخریب شده است.این تخریب‌ها نوعی مجازات دسته جمعی و نقض قوانین بین‌المللی است.

دفتر هماهنگی امور انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد اوچا افزود که در این بازه زمانی، حداقل  1310 فلسطینی، از جمله 103 کودک، در مناطق مختلف کرانه باختری مجروح شده‌اند که 105 مورد از آن‌ها ناشی از اصابت گلوله بوده است.

بر اساس این گزارش شهرک‌نشینان صهیونیست در 20 تا 24 ژوئن گذشته، 46 بار به فلسطینیان یورش برده‌اند و طی این یورش‌ها 19 فلسطینی را مجروح کردند و به اموال فلسطینیان آسیب رساندند.

پیش از این نیز «مؤید شعبان» رئیس مؤسسه «مقاومت در برابر دیوار و شهرک‌نشینی» اعلام کرد که ارتش رژیم صهیونیستی و شهرک‌نشینان صهیونیست تنها در نیمه نخست سال میلادی جاری، 4073 بار به فلسطینیان، اراضی فلسطینی و مقدسات آنان تعرض کرده‌اند.

این مؤسسه فلسطینی در گزارش 6 ماهه نخست سال میلادی اعلام کرد  که این تعرض‌ها شامل تخریب، شخم‌زدن اراضی، کندن درختان، مصادره اموال ، بستن ورودی‌ها و واردنمودن آسیب‌های جسمی به فلسطینیان بوده است. صهیونیست‌ها 952 بار نابلس، 553 بار جنین و 435 بار بیت لحم را مورد تعرض قرار داده‌اند.

میلیون‌ها فلسطینی ده‌ها سال است که تحت شرایط نظامی زندگی می‌کنند و هر روز شاهد نقض حقوق اولیه خودشان هستند. جامعه بین‌المللی همچنان در قبال بازداشت اداری و دیگر اقدامات آپارتایدی رژیم صهیونیستی سکوت می‌کند و این به‌منزله چراغ سبز برای ادامه اشغال سرزمین‌های فلسطینی و نقض حقوق فلسطینیان است.


پنجشنبه 22 تیر 1402 ، 26 : 11

کد خبر :

بازدید : 185
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها