جمعه 22 تیر 1403    2024/7/12

پنجشنبه 22 تیر 1402 ، 16 : 11

کد خبر :

کار و تعاون در هفته‌ای که گذشت؛

آمار بیکاری کاهشی شد

پیش بینی می‌شود با رونمایی و راه اندازی رسمی سامانه جست و جوی شغل و ارتقا این سامانه، رصد آمار اشتغال و بیکاری با شفافیت بیشتر انجام شود.

به گزارش خبرنگار سبحان ، اشتغال همواره یکی از چالش‌های کشور با افزایش سطح تحصیلات بوده است. آموزش بدون ایجاد زیرساخت‌های لازم برای اشتغال سبب شده تا در دوره‌هایی با حجمی از تحصیل کرده‌های بیکار مواجه باشیم که برخی از افراد با وجود داشتن تحصیلات عالی (دکتری) ناچار در رستوران مشغول فعالیت می‌شدند. امروز هم پیک‌های موتوری و تاکسی‌های آنلاین یکی از محل‌های اشتغال برای دانشجویان و افرادی که ناچار به کار دوم هستند، شده است. فعالیت در حرفه‌هایی که مرتبط با تحصیلات نبوده یا افراد از سر ناچاری مجبور به کار هستند راندمان و بهره وری را کاهش می‌دهد. به گفته اقتصاددان‌ها با توجه این موضوع آمار بیکاری پنهان در کشور بالاست. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال تغییراتی برای حوزه اشتغال بوده تا هر فرد در حرفه مورد علاقه خود فعالیت داشته باشد.

راه اندازی سامانه جست و جوی شغل

یکی از رویدادهای هفته جاری حوزه کار، رونمایی از سامانه «جست و جوی شغل» بود. ۱۸ تیر ۱۴۰۲ با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این سامانه به طور رسمی کار خود را آغاز کرد؛ اگر چه این سامانه حدود یک ماه قبل فعالیت آزمایشی خود را شروع کرده بود.

سید صولت مرتضوی با اشاره به کاهش بیکاری در ۲۴ استان عنوان کرد که بیش از ۷۲۰ هزار فرصت شغلی دائمی در دو سال اخیر (تابستان ۱۴۰۰ تا تابستان ۱۴۰۲) ایجاد شده است. بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری به ۸.۲ درصد رسیده که در یک دهه اخیر رقم قابل قبولی است.

وزیر کار از رونمایی سامانه‌ای ارتقا یافته تر در آینده‌ای نزدیک خبر داد و اعلام شد، با راه اندازی سامانه «رصد اطلاعات بازار کار» نرخ بیکاری به شکل فصلی، سالانه، ماهانه و هفتگی قابل رصد خواهد بود.

گفته می‌شود سامانه جست و جوی شغل نیازمندی آموزش بازار کار را نیز رفع کرده و یک سلسله آموزش‌هایی پیش از خدمت و بخشی نیز حین خدمت ارائه خواهد شد.

استقبال کارفرمایان و کارجویان

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ثبت نام ٣١ هزار کارجو، ۲۷۰۰ کارفرما و ۶١ هزار فرصت شغلی طی یک ماه در سامانه جست و جو خبر داد و گفته شد، در یک ماه گذشته ٩ هزار و ٢٠٠ معرفی‌نامه از طریق سامانه جست و جوی شغل صادر شد و ٢ هزار و ٧٣٢ نفر مشغول به کار شدند. با راه اندازی سامانه جست و جوی شغل، آمایش سرزمین بازار کار هوشمند شده و هزینه‌های جستجوی شغل کاهش پیدا کرده ضمن این که مشاغل جدید و حرفه‌های رو به افول نیز در این سامانه قابل شناسایی است.

سامانه جستجوی شغل با هدف اتصال کارجو به کارفرما و به اشتراک‌گذاری مؤثر فرصت‌های شغلی به نشانی اینترنتی https://shoghl.mcls.gov.ir در دسترس عموم است.

افزایش سقف تسهیلات ۴ درصدی برای مشاغل خانگی

اشتغال خانگی یکی از بسترهایی است که زنان زیادی در کشور از این طریق کسب درآمد می‌کنند. آزیتا همتیان، رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اولویت‌های وزارت تعاون در حوزه اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی گفت و عنوان کرد، سال گذشته شاهد رشد ۲۰۰ درصدی در صدور مجوزها و پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی بودیم. امسال سقف تسهیلات افزایش یافته و به رقم ۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی با اشاره به صدور ۲۱۸ هزار مجوز برای مشاغل خانگی در سال گذشته اظهار کرد، به این ترتیب زمینه اشتغال ۱۰۳ هزار نفر در کشور فراهم شد.

گفتنی است افراد برای دریافت تسهیلات قرض الحسنه با سود ۴ درصد باید به سامانه طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی به آدرس https://smkh.mcls.gov.ir مراجعه کرده و ثبت‌نام کنند. پس از ارزیابی و تأیید، تسهیلات به افراد پرداخت می‌شود.

اهمیت نشاط کارگران برای افزایش بهره وری تولید

کارگران از اقشار ضعیف جامعه محسوب شده و بسیار آسیب پذیر هستند. عموماً هزینه‌های زندگی این قشر با سطح درآمدشان فاصله دارد و ناچار از برخی هزینه‌ها مانند تفریح و ورزش می‌زنند. این در حالی است که برای حفظ سلامتی جسمی و روحی ورزش و تفریح لازم است. معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کارگران ستون فقرات تولید هستند بر سلامت و بهداشت آنها تاکید کرد. تمام مسائلی که سبب می‌شود تا یک کارگر را با نشاط و با انگیزه کند باید در برنامه‌های دیده شود. از این رو امسال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه‌های جدیدی در حوزه بهداشت و سلامت کارگران در نظر گرفته که برای موفقیت باید از سوی کارفرمایان مورد توجه قرار گیرد. از ۳ منظر تکالیف قانونی، رسالت اخلاقی و ضرورت‌های بهره وری لازم است تا کارفرماها توجه ویژه به نیروی کار داشته باشد. اگر ادراک در این باره که نیرو سالم و با انگیزه چقدر می‌تواند مؤثر باشد به وجود آید کارفرماها حتماً به سمت افزایش برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی و ورزشی در کنار توجه به معیشت کارگران خود حرکت خواهند کرد.

محمد چکشیان با بیان اینکه گفتمان عمومی تولید در جامعه کارفرمایان باید توجه به نیروی انسانی باشد، عنوان کرد که اگر در تحقق آن موفق شویم شاهد تحولی بزرگ در جامعه کارگری کشور خواهیم بود. هنگامی که از رشد تولید صحبت می‌شود این امر در گرو رشد بهره وری است و مهم‌ترین عامل رشد تولید «فرهنگ کار» است.


پنجشنبه 22 تیر 1402 ، 16 : 11

کد خبر :

بازدید : 247
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اقتصادی

پربازدیدترین ها