پنجشنبه 03 خرداد 1403    2024/5/23

چهارشنبه 21 تیر 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

کلافگی شیرازی‌ها از بحران آب در تابستان داغ

در حالی که اولین ماه تابستان رو به اتمام است و مردم در نقاط مختلف شهر شیراز با مشکل کم‌آبی و در برخی مناطق قطعی آب دست به گریبانند، مسؤولان آبفا برای ورود خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز امروز و فردا می‌کنند!

به گزارش خبرگزاری سبحان ، گرمای تابستان نفس‌ها را به شماره انداخته و اولین ماه تابستان روزهای پایانی را می‌گذراند. 

آب، مهم‌ترین مایه حیاتی است که به‌ویژه در روزهای گرم وجودش بیش از همیشه اهمیت می‌یابد، این روزها اما تنش آبی پایش را بیخ گلوی نقاط مختلف استان فارس و البته شهر شیراز گذاشته تا تحمل گرما برای مردم طاقت‌فرساتر شود. 

مدیرعامل آبفای شیراز در تاریخ ۲۷ خردادماه در گفتگو با فارس تکمیل خط دوم انتقال آب را از وظایف شرکت آب منطقه‌ای اعلام کرد و گفت: کمبود آب در شیراز به دلیل کم بودن ظرفیت تولید، خشک شدن چاه‌ها و افزایش مصرف است. 

افتتاح خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز؛ شاید پنج‌شنبه‌ای دیگر! 

بهمن بهروزی بهره‌برداری از خط دوم انتقال آب به عنوان راه چاره کمبود آب در شهر شیراز را ۱۰ الی ۱۵ روز از تاریخ ۲۷ خردادماه اعلام کرد.(حدود ۶ الی ۱۱ تیرماه) 

او اما در مصاحبه بعدی که دهم تیرماه انجام شد گفت: اب منطقه ای بنا بود پنج شنبه این هفته یعنی ۱۵ تیر این خط را تمام کند اما یک هفته فرجه خواسته و خط تاریخ ۲۲ تیر(فردا) افتتاح خواهد شد. 

این در حالی است که مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس در گفتگویی که هفته گذشته با خبرگزاری فارس داشت افتتاح این خط را آخر تیرماه اعلام کرد. 

سیاوش بدری با بیان اینکه تکمیل این خط نیازمند یکسری اقدامات جزئی است، گفت: خط دوم انتقال آب کامل شده و یکسری نقاط جزئی باقی مانده که تا آخر تیرماه برطرف می‌شود.

ترکیدگی خط اول آبرسانی شیراز عامل تنش های آبی؛ اول مرداد شرایط پایدار می‌شود 

مدیر عامل شرکت آبفا شیراز، اما روز گذشته در گفتگو با فارس، ترکیدگی پیش‌بینی نشده خط اول آبرسانی شیراز در اثر پوسیدگی را عامل تنش آبی جنوب شیراز در این روزها دانست. 

وی که پیش‌تر از بالا بودن مصرف آب و کمبود هزار لیتر آب بر ثانیه خبر داده بود،  در خصوص تنش آبی پیش آمده در بخش هایی از شهر شیراز به خبرگزاری فارس گفت:  ۶ روز پیش خط اول آبرسانی شیراز  بدون اینکه ما حتی در جریان باشیم به دلیل پوسیدگی دچار ترکیدگی شد، پس از قطع شدن خط ۲۷ ساعت طول کشید تا وصل شود. 

بهمن بهروزی افزود: وقتی چنین زمانی می‌گذرد، شبکه کلا خالی می‌شود و برای اینکه پر شود چیزی حدود ۵۰۰، ۶۰۰ هزار متر مکعب آب نیاز دارد که مدتی زمان می‌برد. 

بیش از ۸ روز است که درگیر شدید تنش آبی هستیم 

وی در ادامه با بیان اینکه ما بیش از ۸ روز است که درگیر شدید تنش آبی هستیم، اظهار کرد: امروز شرایط نسبت به دیروز بهتر بود و هفته آینده وضعیت کاملاً بهبود پیدا می‌کند، چون خط دوم آبرسانی شیراز هم وصل می‌شود و ظرفیت خیلی خوبی از آب اضافه خواهد شد که به سمت شهرکهایی مثل میانرود می‌رود.

مدیر عامل آبفا شیراز اعلام کرد: شبکه آبرسانی به هم وصل است، مشکلاتی وجود دارد، اما نمی‌توانیم در مورد قطعی آب زمانبندی شده اعلام کنیم، در این حالت باید یک قسمت را کاملا ببندیم، اما الان که این کار را نمی کنیم، فقط یک تعداد خانه با مشکل آب روبرو شده اند که آن هم با تانکر در حال آبرسانی هستیم.

بهروزی در مورد مناطقی که دچار تنش آبی شده‌اند گفت: چون انتهای خط است، بیشتر در مناطق جنوبی شیراز  مثل مهدی آباد، کوشک میدان، بخشی از فرگاز و... این مشکل وجود دارد. 

وی ابراز امیدواری کرد: کل ماجرا در هفته آینده جمع می‌شود و ما دیگر شاهد بی آبی نخواهیم بود. 

بهروزی درباره اقدامات در حال انجام برای تعمیر خط لوله آبرسانی شماره یک شیراز گفت: کاری که انجام شده، کار زیرساختی بسیار خوبی است که سازمان آب منطقه‌ای آن را انجام می‌دهد و الان کار اصلی انجام شده، کل خط وصل است و از امروز  شستشوی خط  و ضدعفونی آن شروع می‌شود که خود این عملیات هم پنج روز طول می‌کشد. 

مصرف فوق العاده بالاست 

مدیرعامل شرکت آبفا شیراز با بیان اینکه  سازمان آب، آب تولیدی را در ورودی شهر به ما تحویل می دهد و ما توزیع کننده آب هستیم، گفت: مصرف فوق العاده بالاست، دما یک درجه که بالا می‌رود مصرف ۱۰ درصد اضافه می‌شود، دوشنبه هفته گذشته با دمای ۴۲ درجه دومین مرکز گرم استان کشور بودیم. 

هزار لیتر بر ثانیه کمبود آب داریم 

بهروزی در ادامه تصریح کرد: کل تولیدمان با چاه و سد ۷۸۰۰ لیتر بر ثانیه است، یک هزار لیتر در ثانیه کم داریم که مجبوریم آن را توزیع کنیم، مثلا روز شنبه فشار آب را در معالی آباد و زرهی و.... کم کردیم تا آب به میانرود و شیخ علی چوپان و کوشک میدان و دهپیاله و... برسد، الان ۱۵۰۰ لیتر بر ثانیه به شبکه جنوب آب وارد می‌شود، یعنی قریب به ۴۰ درصد آب تولیدی به این سمت می رود.

مدیر عامل شرکت آبفا شیراز، افزود: کلانشهر  شیراز  ۲۲۷ حلقه چاه دارد و در حال حاضر  حدود ۳۰ درصد آب شیراز از سد و ۷۰  درصد از آب چاه  تامین می‌شود، البته این عدد ثابت نیست و نسبت ها تغییر می کند. 

وی در پاسخ به این پرسش که چرا پیش از فصل گرما سرکشی نکردید تا مشکل ایجاد نشود، گفت: حادثه اجتناب ناپذیر است و ممکن است پیش بیاید، خط لوله زیر زمین است، لوله در زیرخاک پوسیده و نشتی دارد اما روی زمین چیزی مشخص نیست و نشانه ای ندارد؛ یک دفعه می بینیم ترکیدگی رخ داد. 

بهروزی در پاسخ به این پرسش که زمان دقیق پایان یافتن این شرایط کی خواهد بود، گفت: کمی تنش آبی ایجاد شده اما روز به روز شرایط بهتر می‌شود و مناطق مواجه با قطعی آب کمتر می‌شود و حداکثر اول مرداد مرتفع می‌شود. 

به گزارش فارس، مشکل تنش آبی در شهر شیراز بیش از یک ماه است خود را نشان می‌دهد در حالی که مدیرعامل آبفا شیراز از ترکیدگی لوله طی یک هفته اخیر سخن می‌گوید. 

بهروزی درحالی از رفع مشکل خط دوم در هفته جاری رو سخن می‌گوید که مدیرعامل اب منطقه‌تی به عنوان مجری طرح قول آخر تیرماه را داده است حال باید منتظر ماند و مشاهده کرد پایان تیرماه پایان مشکل تنش آبی در شیراز خواهد بود؟!


چهارشنبه 21 تیر 1402 ، 0 : 12

کد خبر :

بازدید : 209
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار استان ها

پربازدیدترین ها