شنبه 29 اردیبهشت 1403    2024/5/18

چهارشنبه 21 تیر 1402 ، 20 : 10

کد خبر :

وزیر دفاع روسیه:

کی‌یف به هیچ‌یک از اهداف خود در ضدحمله نرسیده است

ژنرال شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت: ارتش اوکراین از زمان آغاز ضدحمله بیش از ۲۶ هزار سرباز و ۳ هزار واحد انواع تسلیحات از دست داده که شامل ۲۱ فروند هواپیما، ۵ بالگرد و ۱۲۴۴ دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی، از جمله تجهیزات ارسالی غربی است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سبحان، به نقل از خبرگزاری «تاس»، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، روز سه‌شنبه، در یک گفتگوی اختصاصی با خبرنگاران تاکید کرد که نیروهای نظامی اوکراین  در جریان ضد حمله در هیچ یک از جهت گیری‌ها به اهداف خود نرسیده‌اند.

وی گفت: علاوه بر این، ما همچنان به حملات موثر خود با سلاح های بسیار دقیق دوربرد علیه محل تمرکز ذخایر نظامی ارتش اوکراین و تجهیزات نظامی ارسال شده از غرب ادامه داده و توان بالقوه تهاجمی دشمن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهیم.

ژنرال شویگو یادآور شد که نتایج فعالیت‌های رزمی ارتش روسیه با دقت توسط سازمان‌های اطلاعاتی خارجی، به ویژه ایالات متحده و کشورهای ناتو مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد که این مسئله کارایی بالای آن را نشان می‌دهد. وی افزود: تاکید می‌کنم آنها به خصوص روی توانمندی بالای سربازانمان و واکنش سریع فرماندهان به تغییرات شرایط توجه دارند.

ارتش اوکراین بیش از 26 هزار سرباز خود را از زمان شروع ضد حمله از دست داده است

 وزیر دفاع روسیه به خبرنگاران اعلام کرد که از زمان شروع عملیات ضد حمله، تلفات نیروهای اوکراینی از 26 هزار پرسنل نظامی فراتر رفته و آنها بیش از 3 هزار واحد تسلیحات نظامی مختلف را از دست داده‌اند. 

 سرگئی شویگو گفت: «تلفات دشمن از تاریخ 4 ژوئن (که عملیات ضد حمله آغاز شده) تاکنون به بیش از 26 هزار نیروی نظامی و 3 هزار واحد انواع تسلیحات رسیده است. 21 فروند هواپیما، 5 فروند بالگرد، یک هزار و 244 دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی جنگی منهدم شده است. در میان آنها 17 تانک لئوپارد آلمانی، پنج تانک چرخدار AMX فرانسوی و 12 خودروی جنگی پیاده نظام آمریکایی بردلی وجود دارد.»

وی با اشاره به اینکه در این مدت 914 دستگاه خودروی ویژه نظامی، دو سامانه موشکی ضدهوایی، 25 خودروی جنگی حامل سامانه‌های پرتاب چندگانه، 403 قبضه توپ صحرایی و خمپاره انداز نابود شده، یادآور شد که این تعداد شامل 43 سامانه توپخانه آمریکایی ام-777 و 46 دستگاه توپخانه خودکششی تولید لهستان، آمریکا و فرانسه است.

به گفته شویگو، سامانه‌های پدافند هوایی روسیه از چهارم ژوئن تاکنون 176 موشک سامانه های پرتاب چندگانه HIMARS و همچنین  27 موشک از نوع Storm Shadow و 483 پهپاد ارتش اوکراین را سرنگون کرده‌اند.

روسیه تاکنون مهمات خوشه‌ای در اوکراین استفاده نکرده و نمی‌کند

وزیر دفاع روسیه در پاسخ به یکی از سئوالات خبرنگاران یادآور شد، در صورتی که ایالات متحده مهمات خوشه‌ای را در اختیار اوکراین قرار دهد، نیروهای مسلح روسیه مجبور به استفاده از سلاح‌های مشابه علیه نیروهای اوکراینی خواهند شد.   وی تاکید کرد: «روسیه همانطور که می گویند به انواع مختلف مهمات خوشه‌ای مسلح مجهز است" ضمن اینکه آنها بسیار موثرتر از مهمات آمریکایی‌ها هستند و برد آنها نیز گسترده تر و متنوع تر است.»

سرگئی شویگو افزود: «روسیه از استفاده از مهمات خوشه‌ای در جریان عملیات ویژه نظامی برای حفاظت از مردم دونباس خودداری کرده و همچنان از آن خودداری می‌کند. کل جهان اکنون شاهد بوده که آمریکایی‌ها انتقال مهمات خوشه‌ای به اوکراین را تأیید کرده اند. آنها این تصمیم را به طرق مختلف توجیه می کنند. آنها می گویند با توجه به اینکه مهمات معمولی کالیبر 155 واقعاً تمام شده است، بنابراین اکنون تا لحظه شروع تولید آنها تصمیم گرفتند با استفاده از این مهمات خوشه‌ای این کمبود را جبران کنند. مسلماً ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین تنها طول مدت درگیری را طولانی‌تر می‌کند.»

افزایش تولید تسلیحات مورد تقاضای نیروهای مسلح توسط شرکت‌های صنایع دفاع روسیه

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه همچنین یادآور شد که در سال 2023، مجتمع صنایع نظامی میزان مهمات تولید شده را نسبت به ابتدای سال گذشته بیش از ده برابر افزایش داده است. بدین ترتیب، شرکت های تحت پوشش توانستند تولید سلاح های مورد نیاز نیروهای مسلح را در کوتاه ترین زمان ممکن افزایش دهند و از تحویل سریع آنها به نظامیان در منطقه عملیاتی اطمینان حاصل کنند.

وزیر دفاع به عنوان نمونه به تحویل هواپیماهای بدون سرنشین از نوع اورلان-10 و اورلان-30 اشاره کرد که 53 برابر افزایش یافته است. وی افزود: عرضه خودروهای چند منظوره "کام.آز"  17.6 برابر شده و کارخانه واگن سازی اورال نیز عرضه و تعمیرات اساسی تانک‌های از نوع تی-72 و تی-90 را 3.6 برابر افزایش داده است.

این مقام نظامی ادامه داد: روسیه در سال 2023 تعداد مهمات تولید شده توسط صنایع داخلی را نسبت به ابتدای سال گذشته بیش از 10 برابر افزایش داده و در سال 2023 نیز این میزان بیش از پنج برابر شده است.

ژنرال شویگو همچنین این واقعیت را مورد توجه قرار داد که علیرغم حجم زیاد کاری، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دو بار در روز گزارشات مربوط به وضعیت جبهه نبرد را  دریافت کرده و مورد بررسی و تبادل نظر قرار می دهد. وزیر دفاع در پایان یادآور شد تمامی فرماندهان نظامی، در تمامی سطوح، اهمیت مسئولیتی که به آنها محول شده،  را کاملا درک کرده و آنها را با افتخار انجام می‌دهند.


چهارشنبه 21 تیر 1402 ، 20 : 10

کد خبر :

بازدید : 182
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها