چهارشنبه 02 خرداد 1403    2024/5/22

چهارشنبه 21 تیر 1402 ، 7 : 9

کد خبر :

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه:

تاکید غریب‌آبادی بر پیگیری حقوقی قضایی پرونده‌های قربانیان ترور

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه بر پیگیری حقوقی قضایی پرونده‌های قربانیان ترور و جانبازان سلاح‌های شیمیایی در عرصه بین‌المللی تاکید کرد.

به گزارش سبحان، به نقل از قوه قضاییه کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر در نشست هم‌اندیشی دبیران تشکل‌های بانوان شاهد، ایثارگر و مصدومین شیمیایی که با حضور رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد، با اشاره به این‌که «جمهوری اسلامی ایران بزرگترین قربانی سلاح‌های شیمیایی در جهان است»، گفت: بر اثر به کارگیری سلاح‌های شیمیایی علیه مردم ایران بیش از ۱۳ هزار نفر شهید و بیش از ۱۰۰ هزار نفر مجروح و مصدوم شدند که در حال حاضر برخی از جانبازان شیمیایی ما به صورت روزانه به شهادت می‌رسند.

وی افزود: اقدامات خوبی در زمینه به تصویر کشیدن جنایات علیه قربانیان سلاح‌های شیمیایی انجام شده است و بخش اعظم این تلاش‌ها حاصل‌ فعالیت‌ های تشکل‌های مردمی است؛ بر این اساس، در تهران موزه صلح راه‌اندازی شد که محل بازدیدکنندگان داخلی و خارجی است و هیئت‌های متعددی از آن بازدید کرده‌اند. همچنین در تلاشیم نمایشگاهی در حوزه قربانیان ترور راه‌اندازی کنیم.

وی با اشاره به تسلیح رژیم صدام به سلاح شیمیایی از سوی کشورهای غربی، گفت: ۱۶ کشور رژیم صدام را به سلاح شیمیایی تسلیح کردند. پیگیری های حقوقی، قضایی و بین‌المللی پرونده‌های مصدومین شیمیایی و ترور برای ما بسیار مهم است و بر این اساس، اخیرا دعوای حقوقی در هلند مطرح شده است. باید ده‌ها پرونده در مورد این ۱۶ کشور تشکیل شود، لذا دولت در این زمینه باید کمک کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر  با اشاره به آمادگی ستاد حقوق بشر برای آموزش‌های لازم و تخصصی به تشکل‌های شاهد و ایثارگر در حوزه حقوق بشر، یادآور شد: در دو حوزه قربانیان شیمیایی و ترور، اقدامات و تحرکاتی در مجامع حقوق بشری صورت گرفته است؛ در تلاشیم با استفاده از ظرفیت نهادهای مردمی در مجامع بین‌المللی، حقوق این قربانیان را پیگیری کنیم و جنایات مدعیان حقوق بشر را به تصویر بکشیم.

وی با اشاره به طرح دعاوی داخلی در شعبه ۵۵ دادگستری تهران در این رابطه، گفت: علیه کشورهایی که مصونیت ایران را نقض کرده اند مانند آمریکا دعاوی در حوزه مدنی طرح شده است و این باید توسعه یابد؛ کشورهای غربی باید پاسخگوی جنایات خود علیه مردم ایران باشند.

وی گفت: در حوزه فرهنگ و هنر قرار است جشنواره فرهنگی هنری حقوق بشر مربوط با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شود، از اینرو فرصت خوبی است تا موضوعات مربوط به قربانیان ترور، شیمیایی و تحریم نیز در این جشنواره بخوبی مطرح شوند.


چهارشنبه 21 تیر 1402 ، 7 : 9

کد خبر :

بازدید : 57
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار سیاسی

پربازدیدترین ها