پنجشنبه 03 خرداد 1403    2024/5/23

سه شنبه 20 تیر 1402 ، 5 : 14

کد خبر :

رئیس‌جمهور فرانسه:

فرانسه به اوکراین موشک دوربرد می‌فرستد

رئیس‌جمهور فرانسه اعلام کرد این کشور ارسال موشک‌های دوربرد به اوکراین را آغاز خواهد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سبحان ، در ادامه گذشتن کشورهای غربی از خط قرمزهایی که خودشان در ارتباط با تامین تسلیحاتی کی‌یف ترسیم کرده‌اند، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه امروز سه‌شنبه (۱۱ ژوئیه) در بدو ورود برای شرکت در اجلاس سران ناتو در لیتوانی گفت فرانسه ارسال موشک‌های دوربرد به اوکراین را آغاز خواهد کرد.

تصمیمی که به سرعت واکنش کرملین را در پی داشت و سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه تصمیم پاریس برای تحویل موشک‌‌های دوربرد به اوکراین را اشتباه خواند و افزود «چنین اقدامی ما را ناچار به اتخاذ اقدامات متقابل خواهد کرد، اما این تصمیم بر روند عملیات نظامی ویژه روسیه تاثیری نخواهد گذاشت». 

به گزارش رویترز، ماکرون گفت: «تصمیم گرفته‌ام ارائه تسلیحات و تجهیزات را افزایش دهم تا اوکراینی‌ها توانایی حمله عمیق را داشته باشند و در عین حال دکترین ما برای توانمند کردن اوکراین در دفاع از خاکش حفظ شود». طبق گزارش رویترز، او جزئیات بیشتری درباره تعداد و نوع این موشک‌ها ارائه نکرد. 

واشنگتن هم پیش‌تر اعلام کرد تصمیم گرفته مهمات ممنوعه خوشه‌ای را به اوکراین ارائه دهد که با واکنش‌های منفی زیادی در سطح جهان و حتی در بین متحدان آمریکا مواجه شد. 

در شرایطی که کشورهای غربی در نشست سران ناتو در تدارک برای تشدید حمایت‌ها از اوکراین هستند، «الکساندر توکووینین» سفیر روسیه در بلژیک درباره احتمال درگیری ناتو و روسیه هشدار داد. 

 

اوکراین بسیار امیدوار است که در نشست ناتو در «ویلنیوس» لیتوانی، یک نقشه راه برای عضویت این کشور در این ائتلاف ارائه شود، اما ایالات متحده با ارائه یک مسیر مستحکم به کی‌یف برای پیوستن به ناتو مخالف است.

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید امروز سه‌شنبه (۱۱ ژوئیه) در آستانه آغاز نشست ناتو در پایتخت لیتوانی به خبرنگاران گفت «مسیر اصلاحات» برای پیوستن اوکراین به ناتو تدوین خواهد شد اما «نمی‌توانم جدول زمانی برای آن تعیین کنم». 

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه دوشنبه در آستانه اجلاس سران ناتو در لیتوانی هشدار داد عضویت اوکراین در این سازمان پیامدهای بسیار منفی برای امنیت اروپا خواهد داشت. 


سه شنبه 20 تیر 1402 ، 5 : 14

کد خبر :

بازدید : 207
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها