دوشنبه 14 اسفند 1402    2024/3/4

سه شنبه 20 تیر 1402 ، 1 : 14

کد خبر :

مدیرکل خدمات عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت:

کارخانه‌‌های تولید لاستیک با 10 درصد ظرفیت کار می‌کنند‌

مدیرکل خدمات عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به دلیل آنکه ارز کارخانه‌های تولید لاستیک تأمین نشده است، نمی‌توانند نیاز بازار را تامین کنند، بنابراین تقریبا با 10 درصد ظرفیت، تولید و لاستیک را در شبکه غیرشفاف از طریق نمایندگی‌های خودشان با قیمت آزاد، عرضه می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری سبحان ، مخاطبان سبحان عنوان کرده‌اند که با وجود تلاش چند ماهه برای خرید اینترنتی تایر خودرو اما این اقدام به نتیجه نرسیده است و هر بار به یک بهانه مثلا تایید نشدن تصویر کارت ملی با پیغام امکان خرید وجود ندارد مواجه می‌شویم. 

براین اساس مخاطبان خبرگزاری فارس از مسئولان مربوطه خواسته‌اند که توضیح دهند به چه دلیل از طریق پلت‌فرم‌های تعیین شده از سوی وزارت صمت خرید لاستیک به قیمت دولتی امکان‌پذیر نیست. 

 

* کارخانه‌‌های تولید لاستیک با 10 درصد ظرفیت تولید می‌کنند‌

در این‌باره، محمد‌حسین قمری، مدیرکل دفتر خدمات عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، می‌گوید: مردم درست می‌گویند در بسیاری از فروشگاه‌ها در واقع لاستیکی با نرخ مصوب موجود نیست.

وی با اشاره به مشکلات تخصیص ارز لاستیک اظهار داشت: به کارخانه‌ها تولید‌کننده تایر، ارز تخصیص داده نشده است بنابراین بسیار کمتر از ظرفیت تولید، این کارخانجات تولید می‌کنند. 

قمری بیان داشت: در واقع به دلیل آنکه ارز کارخانه‌های تولید تایر تأمین نشده است کارخانه‌ها نمی‌توانند نیاز بازار را تامین کنند و لذا تقریبا  با 10 درصد ظرفیتشان تولید می‌کنند.

* عرضه تایر با قیمت آزاد در شبکه غیرشفاف

وی افزود: با این شرایط به هر میزان که کارخانه‌ها تولید کنند، آن را در شبکه غیرشفاف از طریق نمایندگی‌های خودشان و با قیمت آزاد عرضه می‌کنند، از سوی دیگر در سامانه‌هایی که به منظور خرید لاستیک طراحی شده است، به مردم اعلام می‌شود که به دلیل عدم موجود در حال حاضر امکان خرید لاستیک وجود ندارد. 

وی بیان کرد: در بازدید اخیری که از یکی از تولید‌کنندگان لاستیک در خراسان جنوبی داشتیم، این کارخانه با یک دهم ظرفیت مشغول به کار بوده است، به هر حال تامین ارز باید صورت بگیرد تا کارخانه‌ها تولید کنند و تولیداتشان را به بازار عرضه کنند. 

قمری در پاسخ به این سوال که آیا واردات لاستیک هم داریم؟ اظهار داشت: وقتی شرایط تأمین کالایی به حالت بحران برسد دفتر تخصصی باید در آن مورد تصمیم‌گیری کند که از چه طریقی کالای مورد نیاز را تأمین کند. 

وی با بیان اینکه پلت‌فرم‌ها فرآیند تولید و عرضه را شفاف می‌کنند، گفت: پیش از این ‌غیر از امکان ثبت‌نام از طریق پلت‌فرم ها برای خرید تایر با نرخ مصوب، تأمین تایر با نرخ مصوب از طریق مراکز تعیین شده نیز امکان‌پذیر بود ‌اما با توجه به کمبودها، اکنون این عرضه صورت نمی‌گیرد‌. 


سه شنبه 20 تیر 1402 ، 1 : 14

کد خبر :

بازدید : 146
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار اقتصادی

پربازدیدترین ها