چهارشنبه 02 خرداد 1403    2024/5/22

سه شنبه 20 تیر 1402 ، 40 : 11

کد خبر :

رئیس مجلس:

قالیباف: اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی مصداق بارز جنایت سازمان‌یافته و تروریسم است

رئیس مجلس با اشاره به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در کرانه باختری گفت: تشدید اقدامات جنایتکارانه صهیونیست‌ها درکرانه باختری و نوار غزه طی ماه های اخیر و قتل عامِ کودکان، زنان و سالخوردگانِ مظلومِ فلسطینی مصادیق بارز جنایت سازمان‌یافته و تروریسم است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سبحان ، محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در نشست کمیته دائمی برنامه ریزی و بودجه مجمع مجالس آسیایی که صبح امروز (سه‌شنبه 20 تیر) در هتل آزادی تهران برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: در ابتدا مایلم مراتب خرسندی و تشکر خود را از شرکت کنندگان در نشستِ کمیته دائمی برنامه ریزی و بودجهِ مجمعِ پارلمان‌هایِ آسیایی که دعوت مجلس شورای اسلامی را پذیرا شده و در این نشست شرکت کرده اند، ابراز کنم.

وی افزود: فرصت حاضر را غنیمت شمرده، مراتب قدردانی خود را از دبیرکلِ محترمِ مجمع مجالس آسیایی و همکاران ایشان برای تلاش آنان در امر برنامه ریزی نشست و تهیه اسناد آن اعلام می‌دارم. امیدوارم دستاورد این نشست برداشتن گام‌هایی مؤثر، در راستایِ تقویتِ همکاری و همدلی میان پارلمان‌های عضو مجمع مجالس آسیایی باشد.

رئیس مجلس در ادامه با بیان اینکه امروزه قاره کهن آسیا با برخورداری از مولفـه هـا و مشخـصه های نقـشِ آفـرینِ تاریخی، تمدنی، فرهنگی و اقتصادی در کـانون تحولات ژئوپولتیک جهانی قرار گرفته و از موقعیتِ محوری در صحنه بین المللی برخوردار شده اسـت، خاطرنشان کرد: حضور تمدنهای کهن، جابه‌جایی تدریجی و مستمر مرکز ثقل قدرت جهانی از اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام و پیش بینی تبدیل قاره آسیا به کانونِ قدرتِ اقتصادی نظام بین‌الملل، سبب شده است تا توصیف سَده بیست و یکم در قالب تعبیر «سده آسیایی» در ادبیات سیاست بین‌الملل این دوران رواج گسترده‌ای یابد.

قالیباف ادامه داد: بر همین اساس، کشورهای آسیایی می‌توانند مکمل یکدیگر گشته و آسیایی‌ها را از هویتی متمایز در قالب «وحدت در کثرت» در سده جاری برخوردار سازند.

وی عنوان کرد: آنچه که امروز در قالب چرخشِ قدرت در نظام بین الملل شاهد هستیم، می‌تواند زمینه ساز فراخوان آسیایی برای بازنگری و تجدیـدِ ساختارِ نهادهای بین‌المللی هماننـد سـازمان ملـل متحد به ویژه در ساختارهای اقتـصاد، تجـارت و نظام مالی بین‌المللی و نهادهـای مربوطه شود. از این رو، بازگشت آسیا به مرکز سیاست جهانی و قدرت یابی اقتـصادی و سیاسـی این قاره یکی از مهمترین چالشهای نظام بین المللِ غرب محور در سـده بیـست و یکـم بـه شمار می‌آید که در صورت تحقق، به فصلی نوین از تاریخ قدرت نمایی جهانی قاره آسیا منتهی خواهد شد.

قالیباف با تاکید بر اینکه راه دستیابی به این هدف عالی و مدیریت این چـرخشِ تـاریخی نهادینـه سـازیِ همکاریهای چند جانبه در بستر همگرایی منطقه ای است، یادآور شد: این همگرایی، یک امکان و به تعبیر شایسته تر یک اولویت اساسی برای آسیایی‌ها در دوران "سده آسیایی" است که باید بر هویتیـابی مـشترک اسـتوار گردیده و سـازوکارها و نهادهـای قاره‌ای در این مسیر تاسیس شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: این سازوکارها باید قـادر بـه حـل مسائل منطقه‌ای بوده و افزایش انسجام و هماهنگی منطقه‌‌‌‌ای را موجب گردند که یکی از این سازوکارها، «مجمع مجالس آسیایی» به عنوان یک نهاد با تجربه و با سابقه آسیایی است که امیدوارم این نشست گام مهمی در امر افزایش کارآمدی این نهاد در آسـیب‌شناسـی و شناسـایی نقاط قوت و ضعف منطقه گرایی آسیا به منظور توسعه همکاری های بین قـاره‌ای و ارتقـاء جایگـاه جهـانی آسـیا باشد.

وی یکی از وجوه تنوع و تکثر در قاره آسیا را گرایش به ادیان برشمرد و خاطرنشان کرد: همگرایی میان ادیان و مذاهب مختلف جهان، از جمله‌ی عوامل مهم برای بقای بشریت و تقویت فرهنگ صلح، امنیت، تساهل و تسامح است. تعامل میان ادیان و مذاهب مختلف در جهت تقویت همگرایی و همکاری متقابل میان ملتهای جهان، نقش اساسی ایفا می‌کند.

قالیباف ضمن تقبیح هتک حرمت ساحت مقدس قرآن کریم گفت: مطابق با آنچه در کنوانسیونها و معاهدات بین‌المللی همچون اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است، هر نوع اهانت و هتک حرمتِ مذهبی و هر رفتار غیرقانونی علیه افراد و گروهها به دلیل مذهب، غیرمجاز و ممنوع اعلام شده است. این در حالی است که در مواردی مشاهده می‌شود، مدعیان حقوق بشر به بهانه آزادیِ بیان حتی در محکوم کردن اینگونه اقدامات که بر خلاف نص صریح قوانین بین المللی است، از خود سلب مسئولیت می‌کنند. در شرایطی که محترم شمردن عقاید و مقدسات و هر آنچه که جزء ارزشهای تمامی جوامع انسانی است، از حقوق اولیهی افراد به شمار می‌رود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در جهان امروز با وجود دیدگاه‌ها، فرهنگ‌ها و تمدن‌های متفاوت احترام به ادیان و ارزش‌های دینی یک وظیفه همگانی است. اقدام شنیعِ اخیر، درخصوص هتک حرمت به قرآن کریم که در کشور سوئد صورت گرفت با احترام به ارزش‌های دینی، در تضاد کامل قرار دارد.

وی افزود: این اقدام به طور قوی توسط جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اسلامی محکوم می‌گردد.

قالیباف با تاکید بر اینکه اجازه اهانت به کتب آسمانی، مقدسات دینی و قرآن کریم با هر توجیهی از سوی دولت سوئد پذیرفتنی نیست، گفت: دموکراسی و آزادی خواندن اینگونه اقدامات نیز منجر به جریحه‌دار شدن احساسات بیش از یک میلیارد مسلمان در سراسر جهان خواهد شد.

وی ادامه داد:در این راستا جمهوری اسلامی ایران از کشور سوئد و دیگر کشورهای غربیِ مدعیِ دموکراسی انتظار دارد تا با تصویب قوانینی نسبت به حفظ حرمت مقدسات دینی اقدام نمایند تا در آینده، دیگر شاهد اینگونه اقدامات وهنآمیز که منجر به ایجاد اختلاف میان پیروان ادیان مختلف می گردد، نباشیم.
 
قالیباف با اشاره به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در کرانه باختری عنوان کرد: تشدید اقدامات جنایتکارانه صهیونیست‌ها درکرانه باختری و نوار غزه طی ماه های اخیر و قتل عامِ کودکان، زنان و سالخوردگانِ مظلومِ فلسطینی و نیز تخریب اموال و منازل فلسطینیان از مصادیق بارز جنایت سازمان‌یافته و تروریسم است.

رئیس مجلس افزود: در یورش و تجاوز اخیر صهیونیست‌ها به اردوگاه 13 هزار نفری جَنین، نظامیان صهیونیستی زیرساخت‌های حیاتی شهر از جمله مراکز درمانی، آمبولانس‌ها و تاسیسات انتقال آب آشامیدنی و فاضلاب را هدف قرار دادند و در طی این تجاوزِ ظالمانه ده‌ها مبارز فلسطینی شهید و صدها نفر مجروح شدند که در میان شهدا 4 نوجوان زیر 18 سال قرار داشت. این اقدامات ظالمانه که طی 20 سال گذشته بزرگترین یورش اشغالگران به کرانه باختری محسوب می شود، در حالی صورت می گیرد که تنها جرم مردم مقاوم جنین، مقابله با تجاوزات این رژیم نامشروع و کودک کش بوده است که با محاصره غیرانسانی اردوگاه و با شلیک گاز اشک آور و تهدید به بمباران منازل، 4 هزار فلسطینی را مجبور به ترک منازل خود نمودند.

وی تاکید کرد: امروز کابینه تندرو و افراطی نتانیاهو که ماه‌ها است درگیر اعتراضات و ناامنی های داخلی است چاره‌ای ندارد تا برای فرار از ناامنی‌های گسترده، در مقابلِ قدرت رو به ‌رشد مقاومت و نشان دادن توانمندی‌های واهی خود، دست به چنین اقدامات و جنایاتی  بزند؛ اما در عین حال محافل غربی و آمریکایی همواره همانند دهه های گذشته در مقابل جنایات رژیم موقت صهیونیستی موضع حمایتی و یا منفعلانه داشته اند.در عین حال در طرف مقابل ملت مظلوم اما مقتدر فلسطین اینبار نیز همانند تجاوزات گذشته با ایستادگی و پایداری در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی اشغالگران را وادار به عقب نشینی کامل از شهر جنین و اردوگاه نمودند و پیروزی دیگری را رقم زدند و بار دیگر اثبات نمودند که تنها راه مقابله با اشغالگران و احقاق حق و آزادیِ سرزمین های تحت اشغال فلسطین با پایداری و مقاومت، میسر می گردد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران از تمامی کشورهای اسلامی و همچنین  نهادها و کشورهای حامی آرمان فلسطین و گروه های حقوق بشری و آحاد جوامع و ملل حق طلب، آزاده و ظلم‌ستیز می خواهد تا با قرارگیری در کنار ملت مظلوم، ستمدیده و مقتدر فلسطین در دفاع از حقوق آنها اقدام، و رژیم صهیونیستی را در قبال ارتکاب این جنایات و اقدامات ناقض قوانین و مقررات بین‌المللی  پاسخگو نمایند.

وی افزود: صلح پایدار تنها با راه حلی مبتنی بر رفع تجاوز صهیونیسم از سرزمین های اسلامی، تضمین و تحکیم حقوق مسلم مردم فلسطین از جمله حق بازگشت کلیه فلسطینی‌های رانده شده از وطن به سرزمین مادری خود و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف میسر خواهد بود و در این مسیر جمهوری اسلامی ایران علاوه بر تاکید بر مقاومت مردمی فلسطین از راه حل دموکراتیک مبتنی بر برگزاری یک همه‌پرسی فراگیر با حضور همه مردم فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی در اولین زمان ممکن جهت تعیین سرنوشت آنان حمایت می کند.

قالیباف در پایان اظهاراتش خاطرنشان کرد: اینجانب به نمایندگی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ایران آمادگی کامل پارلمان جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری و تعامل فعال و هدفمند با همتایان خویش در مجالس دیگرِ منطقه در رهیافت ارزشمند تقویت همگرائی و دستیابی به اهداف مشترک خویش در سطح آسیا اعلام می کنم. بدیهی است در دیدار با رؤسای محترم هیات های پارلمانی شرکت کننده در این نشست، در خصوص موضوعات مهمِ کاری و برنامه های قابل اجرا در چارچوب مجمع مجالس آسیایی تبادل نظر خواهیم کرد.

 


سه شنبه 20 تیر 1402 ، 40 : 11

کد خبر :

بازدید : 217
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار سیاسی

پربازدیدترین ها