سه شنبه 01 خرداد 1403    2024/5/21

سه شنبه 20 تیر 1402 ، 4 : 10

کد خبر :

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس:

قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار مبنای کار کانون وکلا باشد

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: مبنای عملکرد کانون وکلا باید قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار باشد. لجبازی کانون وکلا در برابر اجرای این قانون اصلاً معنی ندارد.

حجت الاسلام حسن نوروزی در گفتگو با خبرنگار سبحان ، درباره اعتراضات پذیرفته شدگان آزمون وکالت به اقدامات کانون وکلا برای کاهش ظرفیت پذیرفته شدگان در دوره کارآموزی، گفت: اقدامات فعلی کانون وکلا در زمینه برگزاری دوره‌های کارآموزی و برخی اقدامات انجام شده برای کاهش ظرفیت پذیرفته شدگان خلاف قانون است و ما با این موضوع برخورد خواهیم کرد.

وی بیان کرد: آنچه قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار اعلام کرده آن است که اساس آزمون وکالت باید آزمونی باشد که توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود، نه هر آزمون دیگری.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: اینکه کانون وکلا برای اعطای پروانه کارآموزان وکالت دوباره بهانه بیاورد و بر اساس یک آئین نامه، آزمونی مجدد برای کارآموزی برگزار کند و هدفش ریزش کارآموزان جذب شده باشد، شیوه ظالمانه ای است.

وی افزود: این اقدام کانون وکلا مخالفت با نص صریح قانون مجلس است. کمیسیون اصل ۹۰، کمیسیون حقوقی و قضائی و کمیسیون ویژه تسهیل در برابر این اقدام کانون وکلا می‌ایستند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: علی‌رغم اعلام رئیس کانون وکلا مبنی بر آنکه این آئین نامه مورد عمل قرار نمی‌گیرد و آزمون مجددی در کار نیست، ما شاهد هستیم که این اقدامات رخ می‌دهد، نمی‌دانیم از برای چه هدفی است. این آئین نامه خلاف و ظلم در حق کارآموزان است و ما حق را به کارآموزان می‌دهیم.

نوروزی درباره اظهارات مسئولان کانون وکلا و اسکودا، گفت: مجلس اقدامات خود مانند طرح تحقیق و تفحص را پیش خواهد برد و این دست اقدامات آنها کار به جایی نخواهد برد و خللی در عزم مجلس ایجاد نخواهد کرد. قطعاً باید نهادها و سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی تابع قانون باشند.

این نماینده مجلس یازدهم گفت: کانون وکلا که خودش را طرفدار حقوق مردم می‌داند و مدعی قانون‌مداری است، باید به قانونی که در مجلس تصویب و شورای نگهبان هم آن را تأیید کرده است احترام بگذارد و آن را اجرا کند. مبنای عملکرد کانون وکلا باید قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار باشد. لجبازی کانون وکلا در برابر اجرای این قانون اصلاً معنی ندارد.


سه شنبه 20 تیر 1402 ، 4 : 10

کد خبر :

بازدید : 222
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار سیاسی

پربازدیدترین ها