پنجشنبه 24 خرداد 1403    2024/6/13

سه شنبه 20 تیر 1402 ، 24 : 9

کد خبر :

نشست ۳ جانبه ترکیه، سوئد و ناتو؛

بیانیه مشترک نشست ۳ جانبه ترکیه، سوئد و ناتو؛ همکاری با آنکارا در مبارزه با تروریسم

موضوع عضویت سوئد در ناتو و پیگیری روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا محور اصلی نشست رهبران ترکیه، سوئد و دبیرکل ناتو بود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری سبحان، به نقل از آناتولی، پس از نشست سه جانبه رهبران ترکیه، سوئد و دبیرکل ناتو در شهر ویلنیوس لیتوانی طرفین بیانیه مشترکی صادر و اعلام کردند که آنکارا پروتکل‌های عضویت سوئد در ناتو را به پارلمان می‌فرستد و استکهلم نیز از احیای روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت خواهد کرد.

در این بیانیه با اشاره به اینکه از زمان آخرین اجلاس سران ناتو، ترکیه و سوئد برای رفع نگرانی‌های امنیتی مشروع آنکارا با یکدیگر همکاری نزدیک داشته‌اند، تصریح شده که سوئد در این راستا قانون اساسی خود را اصلاح، همکاری خود در مبارزه با گروه تروریستی پ.ک.ک را افزایش و صادرات تسلیحات به ترکیه را از سر گرفته است.

بیانیه مذکور همچنین تاکید کرده که ترکیه و سوئد بر ادامه همکاری در چارچوب مکانیسم مشترک دائمی که در اجلاس سران ناتو در سال 2022 ایجاد شد و همچنین مکانیسم امنیتی دوجانبه جدید که سالی یک بار در سطح وزرا تشکیل می‌شود، توافق کردند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: در اولین نشست کمیته امنیتی، سوئد نقشه راه اجرای کامل تمامی توافق سه جانبه از جمله ماده 4 را به عنوان مبنایی برای مبارزه با تروریسم در همه اشکال و مظاهر آن ارائه خواهد کرد. سوئد بار دیگر تاکید می‌کند که از پ.ی.د/ی.پ.گ و سازمانی که در ترکیه به عنوان فتو تعریف شده، حمایت نخواهد کرد. دو کشور همچنین توافق دارند که همکاری برای مبارزه با تروریسم یک تلاش بلندمدت است که پس از پیوستن سوئد به ناتو ادامه خواهد یافت.

استولتنبرگ نیز تاکید کرد که ناتو قاطعانه تروریسم را در تمام اشکال و مظاهر آن محکوم می‌کند.

- تجارت و سرمایه گذاری دوجانبه افزایش خواهد یافت

ترکیه و سوئد همچنین برای افزایش همکاری‌های اقتصادی از طریق کمیته مشترک اقتصادی و تجاری میان دو کشور موافقت و تصریح کردند که آنکارا و استکهلم به دنبال راه‌هایی برای حداکثر کردن فرصت‌ها برای افزایش تجارت و سرمایه‌گذاری دوجانبه خواهند بود.


سه شنبه 20 تیر 1402 ، 24 : 9

کد خبر :

بازدید : 219
• بزرگنمایی متن خبر


سرخط اخبار بین الملل

پربازدیدترین ها