کد مطلب : 8584 - تاريخ : شنبه 28 مرداد 1391 نسخه چاپی
جایگزینی برای عصای سفید نابینایان در خیابان

به گزارش سبحان به نقل از یورونیوز، با وجود پیشرفت های فنی زیاد، هنوز وسیله‌ای نتوانسته جای عصای سفید را برای نابینایان بگیرد. عصای سفید، قابل اتکا، مناسب برای استفاده فردی و ابزار کمکی شناخته شده ای برای نابینایان و همه است.

در دانشگاه لودز در لهستان، یک وسیله کمکی برای نابینایان ساخته شده که در حال حاضر در دست آزمایش است. هدف آن کمک موثر به نابینایان است. این ابزار به اندازه یک تلفن همراه است و فرد نابینا آن به گردن خود آویزان می کند. ابزار به دوربین دیجیتال، یک دریافت کننده جی پی اس، یک تلفن همراه و یک گوشی مجهز است. 

یک کاربر بینا در هر نقطه ای با کامپیوتر اطلاعات تهیه شده توسط دوربین را از راه اینترنت دریافت کرده و با دادن دستورالعمل صوتی به فرد نابینا کمک کند. این روش برای استفاده در مسیر های جدید و یا در هنگام گم شدن به طور خاص مفید است.

این سیستم از راه دور بعلاوه می تواند موقعیت فرد را روی نقشه پیدا کند و در موقع خرید برای خواندن قیمت ها و تاریخ مصرف کاربرد دارد. 

با وجود این که این ابزار فنی برای نابینایان ساخته شده اما سازندگان آن می گویند برای افراد مسن و سالخورده، جهانگردان ، آنش نشانان وپلیس هم قابل استفاده است.